poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OSN vydala rezoluci proti plýtvání antibiotiky

5.10.2016

K tématu používání antibiotik v živočišné výrobě a vzniku odolných superbakterií se v nové rezoluci vyjádřila i Organizace spojených národů. Přiklání se k linii, již vytyčily spotřebitelské organizace po celém světě. Apeluje na zemědělce, aby zastavili nadužívání antibiotik. Informuje o tom americká spotřebitelská organizace Consumer Reports.

OSN v rezoluci z konce letošního září bije na poplach. Antibiotika jsou podle ní nezbytná při běžných operacích a léčbě mnoha nebezpečných chorob. Vzestup odolných bakterií přitom znamená, že i dříve snadno léčitelné bakteriální infekce by mohly být časem smrtelné.

Největší odpovědnost za vznik superbakterií podle OSN nese masný průmysl. Podle statistiky, již cituje, se například v USA 80 % všech antibiotik využívá při chovu dobytka. Většinou však ze zdravotnického hlediska zcela zbytečně. Používají se totiž pro rychlejší růst svaloviny, případně jsou podávána celému stádu, pokud je nakaženo jen několik málo kusů.

Apel OSN ovšem nesměřuje jen na producenty, ale i na spotřebitele. Nabádá je k zodpovědnějšímu chování, rozhodně by se neměli bát po producentech vyžadovat maso bez antibiotik. Za příklad dává iniciativy, které přiměly 25 velkých řetězců rychlého občerstvení přejít pouze na maso z chovu bez antibiotik.

Část viny podle OSN leží i na lékařích. V USA cennými léčivy plýtvají i oni, celá třetina antibiotik je předepisována zbytečně a neúčinně. Nejčastěji takto bývají podávána na virová onemocnění, proti nimž však nejsou účinná. Průzkum CR pak ukazuje, že až pětina antibiotik bývá předepisována na výslovnou pacientovu žádost bez ohledu na to, zda mu prospějí. Taková praxe by měla podle OSN skončit.

CR rezoluci OSN chválí a považuje ji za krok správným směrem. Stále je však potřeba na národní úrovni prosadit patřičné zákony, které by nadužívání antibiotik bránily.

Evropské předpisy jsou přísnější než ty americké, například nedovolují podávání antibiotik pro růst svalové hmoty. Nedávný průzkum italské spotřebitelské organizace Altroconsumo potvrdil výskyt odolných bakterií e.coli v kuřecím mase. Spotřebitelské organizace s Evropskou spotřebitelskou organizací BEUC v čele nejen proto volají po dalším zpřísnění právních norem a jejich větší vymahatelnosti.
 

Související články