poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Otrávené léky i nenáviděná limonáda: Consumer Reports rekapituluje největší aféry se stahováním výrobků z trhu

1.11.2016

Aféra chytrého telefonu Samsung Galaxy Note 7, jehož baterie vybuchovaly, je jedním z největších případů stahování výrobků z trhu. Zdaleka však není největší zaznamenanou aférou, spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) vzpomíná na další významné případy z minulosti. Většinou se jednalo o nebezpečné výrobky, CR ovšem připomíná i jeden případ, kdy za stažení nového vlajkového produktu mohl bojkot spotřebitelů.

CR připomíná stahované výrobky ze všech možných oblastí. Jedním z nich byly dětské miniaturní trouby či pícky Hasbro Easy-Bake Oven, které malým kuchařům a kuchařkám umožňovaly skutečně něco upéct. Jednalo se o velmi populární hračku prodávanou již od roku 1963, původně pod značkou Kenner, která se později stala součástí Hasbra. Problém však nastal v polovině nultých let nového tisíciletí, kdy se výrobce rozhodl pro redesign pečicího mechanismu. Zatímco dětská trouba dlouhodobě „pekla“ za pomoci běžné žárovky, v roce 2006 byl starý mechanismus vyměněn za elektricky vyhřívané pláty.

Problém nastal, pokud se dětem zasekly prsty v zapnuté pícce. V letech 2006 a 2007 bylo zaznamenáno kolem 300 případů, kdy se děti vážněji popálily, jedna dívka pak kvůli popáleninám třetího stupně přišla o několik článků prstu. Pikantní na tom bylo, že aféra kolidovala s uvedením pícky Easy-Bake do americké oficiální hračkářské síně slávy. Z trhu bylo staženo přes 30 milionů kusů hračky. CR ovšem uvádí, že aféra značku nezničila, bezpečnější verze dětské trouby je k dostání i v současnosti.

Horší dopad měla na svého výrobce aféra kočárků Maclaren z roku 2009. Panty totiž mohly při skládání či rozkládání kočárku snadno uštípnout malému dítěti prsty. Aféra navíc zastihla výrobce v nedbalkách. Prvotní nápor dotazů a stížností na několik dnů vyřadil jeho e-mailový server a telefonní ústřednu z provozu. Ačkoli výrobce přislíbil dodat kryty pantů, jež by dětské prsty ochránily, nezvládl jich dodat na trh dostatečné množství. Aféra skončila bankrotem americké větve výrobce Maclaren.

Starší aféra, která též významně poznamenala trh, se týkala menstruačních tamponů Rely. Společnosti Proctre&Gamble je uvedla na trh v roce 1975. Jednalo se o první tampony ze syntetických materiálů, které umožňovaly delší intervaly mezi výměnami. Výrobce ovšem nedoladil jejich bezpečnost, tampony mohly v některých případech způsobit syndrom toxického šoku (TSS). Poté, co byl produkt Rely v roce 1980 stažen z trhu, počet případů výskytu TSS v USA klesl ročně z přibližně 800 případů na pouhých pět. Výrobce stažení tamponů z trhu doprovodil rozsáhlou informační kampaní o tamponech a jejich správném a bezpečném použití.

Některé výrobky stažené z trhu měly na svědomí i několik úmrtí. To byl případ pneumatik Firestone, konkrétně jejich modelů pro vozy typu SUV z přelomu tisíciletí. Z pneumatik, jež byly základní výbavou tehdy populárních vozů Ford Explorer, se totiž snadno odděloval vzorek. Vozy bez vzorku se pak snadno převracely na střechu, CR uvádí 193 nehod s celkově 21 obětmi. Výrobce pneumatik se dlouho snažil svalit vinu na Ford a jeho údajné problémy s těžištěm, v květnu 2001 ovšem musel z trhu stáhnout a nahradit přibližně 13 milionů potenciálně nebezpečných pneumatik.

Pravděpodobně nejděsivější případ ze seznamu CR pak nebyl způsoben nekvalitním výrobkem či zanedbáním předpisů, ale cílenou sabotáží. Jednalo se o kauzu takzvaných „tylenolových vražd“ v Chicagu, kdy se na trh dostaly léky proti bolesti hlavy v kapslích, do nichž pachatel přidal kyanid. Celkem na otravu zemřelo sedm lidí – dvěma z nich byli bratr a švagrová jedné z prvních obětí. Na pohřbu si totiž vzali Tylenol ze stejné lahvičky jako oběť.

Travič přidal kyanid do kapslí Tylenol Extra Strong pravděpodobně během distribuce, otráveny byly lahvičky různých šarží z různých výrobních linek. Jakmile byla zjištěna souvislost mezi úmrtími a volně prodejným lékem, výrobce, společnost Johnson&Johnson, nechala svolat více než 30 milionů balení Tylenolu, ulicemi tehdy procházeli i policisté s megafony, kteří občany varovali, aby Tylenol neužívali a vrátili ho do lékárny.

Ačkoli se pravděpodobného pachatele nepodařilo usvědčit, kauza „tylenolových vražd“ přispěla k tomu, aby farmaceutické společnosti přešly k používání lépe zabezpečených balení léčiv a upustily od používání kapslí, které se dají snadno rozebrat.

Zcela z jiného soudku než ostatní kauzy byl případ limonády New Coke z poloviny osmdesátých let. Společnost Coca Cola tehdy chtěla čelit rostoucí konkurenci tím, že změnila recepturu oblíbené limonády, aby se přiblížila Pepsi. Ta vycházela lépe ze slepých senzorických testů. Zároveň zrušila prodej výrobku se starou recepturou. Bohužel, kýžený efekt nenastal a noví příznivci se neobjevili. Nápoj s názvem New Coke věrné zákazníky Pepsi nenalákal. Příznivcům Coca Coly zase chyběla klasická chuť původního produktu, mnozí z nich vyhlásili bojkot. Coca Cola se v té době podle CR musela potýkat s více než 1500 rozzuřenými telefonáty denně.

Po třech měsících Coca Cola oznámila, že se vrátí k produkci klasické receptury, New Coke pak tiše zmizela z trhu.
 

Související články