poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Chvála brukvím

26.1.2017

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se zamýšlí nad tím, co může za popularitu brukvovité zeleniny, jako je kadeřávek, květák či čínské zelí bok choy. Podle CR jsou vhodné zvláště vzhledem k vysokému obsahu prospěšných látek, jako jsou různé vitamíny či protizánětlivé glukosinoláty.

Zvláště v anglosaském světě se kadeřávek pěstovaný a prodávaný pod názvem „kale“, stal symbolem zdravé stravy. Na popularitě stoupá také běžný i římský květák či čínské zelí bok choy. Tato zelenina patří do čeledi brukvovitých, společný jí je i obsah prospěšných látek.

Nejvýznamnější z nich jsou podle CR glukosinoláty, známé také jako hořčičné glykosidy. Brukvovitá zelenina je jejich nejbohatším zdrojem, kadeřávku či květáku dodávají jejich natrpklou chuť. Tyto látky navíc pomáhají při prevenci rakoviny. Jedna porce zeleniny bohaté na glukosinoláty týdně podle studie v impaktovaném časopise Annals of Oncology snižuje riziko onemocnění rakovinou prsu, ústní dutiny či tlustého střeva o 17 %, u rakoviny jícnu o 28 % a u rakoviny jater dokonce o 32 %.

Kadeřávek, květák, růžičková kapusta či různé kultivary zelí jsou také bohatým zdrojem vitamínů C, E, K a také karotenoidů, draslíku a kyseliny listové. Kombinace látek, kterou obsahují, působí protizánětlivě a pomáhá předcházet nemocem srdce a krevního oběhu.

CR spotřebitelům, kteří nemohou této zelenině přijít na chuť, doporučuje vyzkoušet netradiční kulinářské úpravy. Například růžičková kapusta dobře snáší pečení či smažení a jsou z ní výborné lupínky. Strouhaný květák se zase dá použít jako příloha místo rýže, kuskusu či brambor. Spotřebitelská organizace také radí, aby se spotřebitelé u kultivarů květáku nebáli stonků a listů, výborně se hodí do polévky, k zelenině na pánev či jednoduše místo tyčinek k dipu.
 

Související články