poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přetrvávající potíže s Alexou

27.1.2017

Systém chytré domácnosti Echo který je spojený s internetovým gigantem Amazon a jeho službou hlasového objednávání Alexa, si v některých případech dělá, co chce. Například dětskou výzvu ke hře chápe jako objednávku domku s panenkami, do nákupního seznamu pak přidává nesmyslné položky podle náhodných přeslechů. Otevírá se také otázka, co všechno podobné systémy chytré domácnosti slyší.

Britský deník Guardian cituje případ z Dallasu týkající se domácnosti opatřené systémem Echo. Šestiletá dcerka majitele domu se chytrého systému, vybaveného schopností rozeznat pokyny udílené hlasem, zeptala, jestli by si s ní nechtěl hrát a zda by jí nepřinesl domeček pro panenky. Systém chytré domácnosti toto vyhodnotil jako objednávku drahého domečku pro panenky, ze záhadného důvodu pak k němu přidal ještě necelá dvě kila sušenek.

Kauza měla nechtěně komické pokračování. Když o ní informoval televizní kanál ze San Diega, reportér ještě před frází, která spustila objednávání, zmínil jméno onoho systému chytré domácnosti, tedy Alexa. Toto slovo je však u většiny těchto přístrojů v továrním nastavení používáno k aktivaci systému. V kombinací s objednávací frází tak spustil u posluchačů vybavených Alexoua druhou vlnu objednávek. Na pokyn z obrazovky Alexa objednala domeček a sušenky i dalším přibližně dvaceti divákům.

Nejednalo se také o první případ, kdy se systém chytré domácnosti nechal inspirovat zpravodajstvím. Poté, co jedno z amerických rádií odvysílalo reportáž o tom, co vše tento systém umí, jeden z posluchačů zjistil, že jeho Alexa to pochopila jako rozkaz a stejně jako v reportáži nastavila teplotu v jeho domě na 70 stupňů Fahrenheita.

Systém pro hlasové objednávání je u Alexy vůbec zvláštní. V některých případech přidalo dětské žvatlání do nákupního seznamu velmi netradiční položky, jako například „kousek hovínka“, „velký prd“ či „papričkové dildo“.

Alexa ovšem také vzbuzuje vážnější otázky, například jaké záznamy uchovává a kdo se k nim může dostat. Klidu nepřidá ani případ Jamese Batese z Arkansasu, který byl obviněn z vraždy. Ten si od Amazonu vyžádal přístup k záznamům z Echa, které by měly prokazovat jeho nevinu. Od provozovatele sice svolení nezískal, najatý detektiv byl ovšem schopen vytěžit mnoho dat a nahrávek přímo z přístroje.
 

Související články