poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Investice do vzácných dřev přírodě ani bankovnímu kontu nepomůže

10.3.2017

Přemýšlíte o tom, že byste investovali? Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) upozorňuje na vážná pochybení společnosti Tree Value Forrestery (TVF), která nabízí možnost investovat do dominikánského mahagonového dřeva. Investice, kterou TVF prezentuje jako bezpečnou, vysoce návratnou a ještě jako příspěvek na ekologii, ve skutečnosti splňuje málokterý ze slibovaných bodů. 

Společnost TVF slibuje jistotu 9% výnosu bez rizika. Nové klienty láká na to, že investicí do dominikánského mahagonu přispívají ke zlepšení životního prostředí. Společnost totiž nenabízí investici do zpracovaného dřeva, ale do živých mahagonových stromů.

SW podotýká, že slibovaný devítiprocentní výnos není pevně daný, ze strany TVF se jedná spíše o velmi optimistickou předpověď. Prodej dřeva si navíc musí investor zajistit sám, záleží tak zejména na jeho obchodním umu, poptávce a kvalitě vytěženého dřeva, stejně tak i na budoucích měnových kurzech.

TVF slibuje, že její plantáže počítají s rezervami pro investory, jejichž stromy se neujaly. Nepíše ale nic o jejich pojištění například proti povětrnostním vlivům či nepřízni počasí. SW připomíná, že investor nemá kontrolu nad tím, v jaké kvalitě dřevo na dominikánské plantáži vyroste.

V neposlední řadě by se společnost TVF vůbec neměla ohánět reklamními tvrzeními o ekologické investici. Investice do stromů sice může spotřebiteli znít na první pohled jako jasný příspěvek pro čistší ovzduší, způsob jejich pěstování na plantážích TVF však rozhodně není ekologický ani udržitelný.

Společnost TVF by měla ze své nabídky odstranit klamavé fráze o ekologické a zajištěné investici, u slibovaného výnosu pak musí doplnit, že se jedná pouze o předpoklad. Dále by měla doplnit chybějící podrobnou dokumentaci ohledně rizikovosti investice.
 

Související články