poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Škodlivé látky se najdou i v obalech z evropských prodejen rychlého občerstvení

23.3.2017

Dánská spotřebitelská organizace Forbruggeradet Taenk se tentokrát zaměřila na hledání škodlivých perfluorovaných látek v obalech na jídlo z řetězců rychlého občerstvení. Pochybení našla u čtyř z celkových třinácti testovaných řetězců, jedním z nich byl i McDonald’s.

Perfluorované látky se používají k impregnaci textilu či papírových obalů. Zároveň se ovšem mohou uvolňovat do jídla. V těle pak škodí imunitnímu systému. Těhotné ženy s vyšší hladinou perflurovaných látek v krvi pak mají zvýšené riziko samovolného potratu.

V Dánsku jsou na použití perfluorovaných látek stanoveny poměrně přísné limity. Devět z testovaných řetězců je dodrželo, mezi nimi KFC a Starbucks. Kavárenský řetězec měl přitom v minulosti problémy s obsahem nežádoucích látek v obalech, ukázal to nedávno zveřejněný průzkum neziskové organizace Environmental Working Group.

Čtyři obaly však v laboratorním testu propadly, hladina perfluorovaných látek byla šest set krát až sedmnáct set krát vyšší, než připouštějí dánské zákony. Jednalo se o papírový obal na dortík z čerpacích stanic Shell Select, sáček na brambory řetězce Sunset Boulevard, obal na sendviče Meyers a také pevný obal na hranolky z McDonald’s.

Výsledky laboratorních testů sice nebyly zrovna příznivé, dánská spotřebitelská organizace má však pro spotřebitele dobré zprávy. Meyers a Sunset Boulevard po uveřejnění výsledků zjednaly okamžitou nápravu. Shell i McDonald’s pak přislíbily, že se situací budou zabývat.

Výsledky již zmíněného průzkumu Environmental Working Group byly pro příznivce rychlého občerstvení ještě méně příznivé, dobře z něj vyšly jen čtyři americké fast-foodové řetězce z dvaceti devíti. Environmental Working Group však sama uznává, že její výsledky se týkaly období mezi roky 2014 a 2015. Od té doby se toho na trhu s rychlým občerstvením mnoho změnilo. Provozovatelé zejména upustili od používání některých nepopulárních aditiv, masa z chovů, kde se používají antibiotika, a zaměřili se i na případné škodlivé látky v obalech potravin.
 

Související články