poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Heřmánkové čaje mohou být plné škodlivých látek

21.4.2017

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) nemá příliš dobré zprávy pro milovníky bylinkových čajů. Zejména heřmánkové mohou obsahovat nadlimitní množství škodlivých pyrolizidinových alkaloidů, které se do čaje dostanou z ostatních bylin, jež jsou sebrány společně s heřmánkem.

V zimě a na začátku jara po heřmánkovém čaji sáhne nejeden spotřebitel, na něhož leze chřipka či jiné nachlazení. Někteří se obávají, zda se do čaje nedostanou pesticidy, či se zajímají o to, jak je na tom čaj s obsahem mykotoxinů. Právě na tyto látky si však podle výsledků německého testu již výrobci dávají pozor.

Daleko horší je podle SW situace s pyrolizidinovými alkaloidy. Tyto látky, které mohou způsobit poškození jater, se přirozeně vyskytují v některých bylinách, jako je podběl, kostival či starček. Zejména ta poslední často roste společně s heřmánkem. Pokud je starček či podobná rostlina sklizena společně s heřmánkem a usušena do bylinné směsi, nežádoucí látky se z ní mohou uvolňovat do čaje.

Test německé spotřebitelské organizace ukazuje, že se tyto nežádoucí látky vyskytují ve většině prodávaných heřmánkových čajů. Velmi špatně dopadly jak běžné produkty, tak čaje v biokvalitě. Smutným rekordmanem testu byl heřmánkový čaj značky Kusmi, nejdražší testovaný výrobek. Jeden sáček čaje obsahoval třistaosmdesátinásobné množství, než jaké je možné v denním příjmu považovat za bezpečné. SW v tomto případě raději kontaktovala výrobce ještě před zveřejněním výsledků testování. Výrobce reagoval tím, že závadnou šarži čaje stáhnul z prodeje po celé Evropě.

V menším množství se pyrolizidinové alkaloidy najdou i v mátových čajích a bylinných směsí. Naopak fenyklové čaje jsou podle výsledku testu SW zcela prosté nežádoucích alkaloidů, pouze v jednom výrobku se našlo stopové množství rezidua pesticidů.

Čaje v minulosti testoval i dTest. Před dvěma lety propadly v testu některé zelené čaje, zejména kvůli vysokému obsahu nežádoucích reziduí pesticidů.
 

Související články