poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Oprava pračky v servisu – sázka do loterie

1.5.2017

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) se rozhodla otestovat oficiální servisy velkých výrobců praček a do těchto provozoven zaslala spotřebiče s totožnými závadami. Většina opravářů však zaznamenala jen polovinu potíží s pračkou, často také ve spotřebičích vyměňovala bezvadné součástky. Opravy navíc vyšly velmi draho.

Pračky značek Electrolux, Miele, Bosch-Siemens, Whirlpool a Profectis připravil SW následovně. Byl přerušen přívod proudu do motoru, přívodní kabel byl navíc poškozen tak, že byla viditelná vnitřní izolace. S takto poškozenými spotřebiči pak výzkumníci navštívili autorizované opravny.

Výsledky byly spíše tristní. Většina techniků sice správně identifikovala závadu na motoru, odizolovaný kabel však opravil pouze jeden z nich. Opravář společnosti Profectis sice figuranty SW varoval, že s kabelem mohou být potíže, tým výzkumníků ovšem zjistil, že po jeho zásahu představuje pračka značné riziko zapříčinění požáru.

Opravy všeobecně vyšly velmi draho. Nejhůře figuranti dopadli v autorizovaných servisech společnosti Miele. Přivolaný technik v první provozovně pračku prohlédl za devět minut, došel k chybnému závěru, že závadu se nevyplatí opravovat, a za svou ledabylou práci si naúčtoval 143 euro, tedy necelé čtyři tisíce korun. V druhém servise pod stejnou licencí odpovědný technik jako jediný správně odhalil a opravil poškozený kabel. Zároveň ovšem trval na výměně ovládacího panelu a tlumičů. Celková částka se tak vyšplhala na 550 euro, tedy skoro patnáct tisíc korun.

Podobný problém nastal i u servisu značky Whirlpool. Zde chtěl opravář vyměnit celý motor, topné tělísko a ovládací panel. Na dodání náhradních dílů museli výzkumníci počkat celých dvanáct dní. Při další návštěvě pak figuranti zjistili, že jiný technik téhož servisu rozhodl, že topné tělísko není třeba měnit. Jelikož však už bylo objednáno, stejně jeho cenu naúčtoval do opravy. Objednané tělísko si sice mohli výzkumníci ponechat, SW se ovšem pozastavuje nad tím, k čemu je takový náhradní díl běžnému spotřebiteli, když je stejně potřeba odborná instalace.
 

Související články