poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Smlouva o dílo

Předmětem smlouvy o dílo je vykonání určité práce či činnosti. Nejčastěji se s ní setkáváme při opravách vozů, stavbě domu, rekonstrukci bytu či úpravách zahrady.

Zhotovitel odpovídá za to, že dílo dokončí včas a řádně dle smlouvy. Spotřebitel pak má dva roky na to, aby zjistil, zda dílo nemá nějakou skrytou vadu. Vady, které jsou zjevné, je ale třeba nahlásit hned, nové právní předpisy už neobsahují zákonnou záruku v dřívějším smyslu slova.

Uzavřít smlouvu není těžké, ale pozor na cenu. Pokud je určena jen odhadem, může se zvýšit. Pokud se odhad překročí podstatně (o cca 10 %), pak musí zhotovitel novou cenu oznámit zákazníkovi. Pokud ten nesouhlasí, může odstoupit od smlouvy. Mlčí-li, platí, že souhlasí a musí zaplatit vyšší cenu.

U složitějších prací je dobré mít zpracovaný podrobný rozpočet jednotlivých položek. Hlídejte si, aby se zhotovitel za rozpočet zaručil, protože pak jej nemůže jednoduše překročit. Naopak pokud by rozpočet byl výslovně neúplný nebo nezaručený, počítejte s tím, že se práce prodraží.

Články s tímto štítkem: 2

Ženy a starší lidé platí instalatérům více než muži

11.10.2017 Člověk by si myslel, že suma, kterou je nutné zaplatit za práci řemeslníků, vyplývá z povahy dané služby. A to bez ohledu na věk či pohlaví objednatele. Průzkum britské společnosti, o kterém informuje tamější spotřebitelská organizace Which?, ale prokázal, že tomu tak není. celý článek

Služby péče o tělo - na co si dát pozor?

25.4.2014 Stříhání a barvení vlasů u kadeřníka, kosmetické zákroky, masáže, manikúra. Profesionální služby péče o tělo si čas od času dopřeje většina z nás. Nebývá to právě levná záležitost, nezřídka se však stane, že nejsme s výsledkem spokojení. Jak si pohlídat, abychom dostali za své peníze skutečně to, co jsme si objednali? Na co máme ve vztahu s poskytovateli těchto služeb právo a jak minimalizovat případné zklamaní? celý článek