poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Za nepadnoucí šaty může zvětšování bez kalibrace

9.5.2017

Americký spotřebitelský server Consumerist hledal odpovědi na otázku, proč oblečení ve větších velikostech často nesedí a neodpovídá proporcím běžných zákazníků. Na vině je zejména unifikace modelů, které jsou navrhovány pouze v jedné velikosti a dále zvětšovány či zmenšovány.

Navrhnout šaty či tričko v jedné velikosti výrobce vyjde mnohem levněji, než kdyby to zkoušeli udělat v každé velikosti zvlášť. Takový proces je také mnohem rychlejší. Problém spočívá podle serveru Consumerist a dalšího spotřebitelského serveru Quartz zejména v tom, že zatímco průměrná americká žena nosí velikost 16, výrobci nejčastěji pro navrhování nových modelů používají mnohem menších velikostí. Pro jiné velikosti pak oděvy pouze zvětšují či zmenšují. V lepším případě někteří výrobci sice při zvětšování své modely mírně kalibrují, někteří však při změně velikosti postupují čistě mechanicky.

Výrobci opomíjejí skutečnost, že lidé s různými velikostmi mohou mít různé proporce. Pokud se oděv jen otrocky zvětší, snadno se může stát, že bude odstávat či že nepadne. Navrhování modelů ve více velikostech ovšem stojí čas a peníze. Někteří výrobci to proto raději řeší tím, že oblečení od určité velikosti výše jednoduše nenabízejí.

Podle serveru Quartz si takovým jednáním výrobci nechávají mezi prsty proklouznout velký segment zákazníků a zákaznic. Nakupující se podobnému jednání nedostatečně brání, když si stále pořizují nepadnoucí oblečení. V ideálním případě by podle Quartzu měli výrobci přestat šetřit a pro fázi navrhování nových modelů najmout i modely a modelky s větší velikostí, investice by se jim vrátila od spokojených zákazníků a zákaznic.

Související články