poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Výrobce stáhl z obchodů gin Bombay Sapphire s dvojnásobným obsahem alkoholu

11.7.2017

Kanadské úřady v květnu letošního roku nařídily stáhnout z trhu šarži ginu Bombay Sapphire London Dry, u níž neodpovídal uváděný obsah alkoholu. Ten byl v tomto případě takřka dvojnásobný. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.
 

Alkohol bývá z trhu stahován z mnoha různých důvodů. Několik let stará česká aféra s metanolem svědčí o tom, že někteří nepoctiví výrobci jej mohou míchat ze životu nebezpečných látek. To, že obsah alkoholu neodpovídá, také nebývá výjimkou. I zde se najdou výrobci, kteří zákazníky šidí a skutečný obsah alkoholu je nižší než uváděný.

Jinak tomu ovšem bylo v případě jedné ze šarží ginu Bombay Sapphire London Dry. Na výrobní lince došlo k chybě, kdy jedna várka neprošla správným ředěním, výsledkem tak byl extra silný gin s obsahem 77 % alkoholu místo deklarovaných 38 %.

Konkrétně se jednalo o lahve s obsahem 1,4 litru, které nesly kód L16304 W. Vadná šarže by neměla být zdravotně závadná, výrobce ovšem zákazníkům doporučil, aby ji navrátili do obchodu a přislíbil jim výměnu za novou lahev či navrácení peněz.

Podobná kauza se stala vloni i u nás, kdy se na trhu objevilo nealkoholické pivo, které ovšem obsahovalo 1,6 % alkoholu, tedy o 1,1 % více než připouštějí normy. I toto pivo muselo zmizet z regálů.
 

Související články