poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Krach aerolinky: Jaké garance mají v Dánsku?

29.8.2017

Je to jeden z černých scénářů každého cestovatele. Koupíte si letenky, ale než vůbec odlétnete na dovolenou – nebo ještě hůře, než se vrátíte zpátky domů – aerolinka vyhlásí bankrot. V Dánsku vás přetahování se o peníze ušetří státní garanční fond.

V Česku se v posledních měsících hovoří o zřízení garančního fondu, do něhož budou přispívat cestovní kanceláře, a který by měl chránit spotřebitele v případě krachu některé z nich. Něco podobného funguje například v Dánsku už řadu let. Dánská spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk aktuálně zveřejnila článek, ve kterém popisuje, jaké má poškozený zákazník možnosti v případě, že nečekaně zkrachuje jeho aerolinka.

Dánský garanční fond počítá se dvěma scénáři. Ten první pro případ, že aerolinka zkrachuje ve chvíli, kdy už jste na dovolené. Pokud se jedná o let z Dánska zakoupený přímo od aerolinky, fond uhradí náklady na novou letenku. Máte přitom možnost vybrat si takový let, který je časově nejblíže tomu původnímu.

Pokud jste si letenku zakoupili v rámci zájezdu například i s hotelem, pokryje fond náklady na vaši dovolenou. Ta by pak měla probíhat v ideálním případě tak, jak jste se domluvili s cestovkou. Je ovšem možné, že se podle aktuálních možností vaše dovolená o trochu zkrátí, nebo naopak protáhne. Pokud ale zůstanete v hotelu déle třeba kvůli nové letence, máte nárok na úhradu prostředků vynaložených navíc.

Druhý scénář nastává za situace, že aerolinka zkrachuje ještě před odletem z Dánska. Tento scénář již upozorňuje na to, že fond nemusí vždy uhradit poškozenému celou částku vynaloženou za letenku. Možnosti kompenzace závisí na její ceně a na momentálním finančním stavu fondu. Naopak v případě zájezdu mají dánští spotřebitelé garanci, že jim fond uhradí buď podobnou dovolenou jako náhradu, nebo proplatí celou sumu zaplacenou za původní dovolenou.

Související články