poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co nejčastěji trápí majitele solárních panelů?

8.9.2017

Britská spotřebitelská organizace Which? provedla rozsáhlý průzkum mezi majiteli solárních panelů. Zjišťovala, jak jsou s nimi spokojení a zda se setkali s nějakými potížemi. Téměř čtvrtina z nich uvedla, že určité problémy už skutečně museli řešit. Zvažujete instalaci solárního systému i do své domácnosti? Pak byste měli vědět, na co si dát do budoucna pozor.

Zdaleka nejčastěji se podle majitelů solárních panelů ve Velké Británii objevovaly technické závady na střídači, který má za úkol převádět stejnosměrné napětí na střídavé, abyste ho mohli využívat v běžných domácích spotřebičích. Vinu za stížnosti nese zejména jeho kratší životnost oproti ostatním komponentám systému solárního napájení. Zatímco například panely mají obvykle životnost minimálně 20 let, střídač často vypovídá službu dříve.

Závada na střídači se přitom mezi účastníky průzkumu objevovala nevypočitatelně. Zhruba polovina respondentů uvedla, že jim odešel již během prvního roku provozu, jiní ho naopak používali pět i více let. Podotýkáme, že záleží na typu střídače, jeho výrobci a také vašem zacházení. Pokud ho necháte pracovat s velkým objemem energie na hranici jeho kapacity, dlouhodobě tím zvýšíte riziko poruchy a můžete očekávat, že vám za pár let skutečně odejde.

Kromě střídače narazili někteří britští majitelé solárních systémů na potíže s uvolněnými, případně poškozenými solárními panely nebo na defekty elektrického systému, tedy s „vnitřnostmi“ elektrárny. Těchto defektů se ovšem objevovalo již výrazně méně než problémů se střídačem. Většinou se přitom projevily již krátce po instalaci – majitelé, kteří si stěžovali na uvolněné panely nebo elektrické rozvody, měli zpravidla systém doma ani ne rok.

Co se ukázalo jako další časté trápení, jsou překvapivě ptáci. Jelikož řada z nich má ve zvyku hnízdit na střechách domů, kde se obvykle nacházejí i solární panely, není ani možné, aby nedocházelo ke komplikacím. Například holubi se rádi pohybují mezi střechou a panelem. Jeden z majitelů proto doporučuje tento prostor utěsnit pletivem. Další upozorňuje na riziko holubího trusu, které zanáší solární panely a snižuje jejich výkon.

Související články