poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak ovoce zbavit pesticidů

9.11.2017

Máte obavy, zda obyčejná voda smyje z povrchu nakoupených jablek všechny chemické látky, kterými byla ošetřena? Jak si poradit jinak? Možné řešení nabízí americký spotřebitelský web Consumer Reports zveřejněním výsledků studie Massachusettské univerzity.

Jablka se dostávají do běžné obchodní sítě již omytá od nečistot a možných škodlivých mikrobů. Použité roztoky a voda však z jejich povrchu neodstraní použité pesticidy. Pokud tedy chcete omezit množství škodlivých látek, které se dostanou do vašeho těla, musíte ovoce očistit důkladněji. Výsledky zmíněného výzkumu vypovídají o snadné metodě, jak toho dosáhnout – odmočte jablka ve vodě s jedlou sodou. Po dvouminutovém ponoření do sodného roztoku na nich v průběhu testu zůstalo méně pesticidů než po stejně dlouhé lázni v roztocích pěstitelů před prodejem nebo po umytí pod tekoucí vodou.

Ke smytí všech pesticidů z povrchu ovoce je nicméně potřeba 12 až 15 minut. Pesticidů může být mnoho druhů, vědci se soustředili na dva z nich a upozorňují, že některé mohou pronikat hlouběji. Zaručenou obranou před pesticidy je proto pouze pěstování vlastního ovoce nebo nákup zaručených bio produktů.

Mytí v sodném roztoku zdaleka nemusí fungovat stejně u všeho ovoce a zeleniny. Různé druhy i odrůdy s sebou nesou odlišnou míru chemických látek, a ta se liší podle země původu i dodavatele.

Důležité podle vědců je ovoce a zeleninu vždy velmi dobře omýt rukou nebo kartáčkem pod tekoucí vodou. Čím dříve, tím lépe – chemické látky pak budou působit po kratší dobu. Chcete-li, rozpusťte jednu polévkovou lžíci jedlé sody ve dvou šálcích vody a ponořte plody do tohoto roztoku na nejméně dvě minuty. Čím déle je tam necháte, tím více zredukujete množství škodlivých látek.

Související články