poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Online nákupy mimo EU se neřídí evropskými pravidly

20.11.2017

Evropané neradi využívají služeb online obchodů mimo EU, jelikož o nich mají méně informací a čelí více problémům v případech, kdy se při nákupu něco nepovede. Ukázaly to výsledky společného průzkumu evropského a německého sdružení spotřebitelů.

Odhaduje se, že objem online prodeje ve světovém i evropském měřítku vzroste do roku 2020 více než dvakrát. Občané EU se však drží převážně internetových nákupů v rámci unie a těm mimo ni nedůvěřují. Analýza výzkumu bruselské BEUC a německé Verbraucherzentrale Bundesverband ukazuje, že je při nákupech mimo evropské společenství ochrana spotřebitelů podstatně nižší. Zákazníci postrádají zejména základní informace před samotným nákupem a dostupné prostředky k nápravě, když se následně něco zvrtne.

Světové internetové obchodování nabízí bezbřehý výběr zboží. E-shopy mimo EU mohou znamenat výhodnější koupi ve smyslu nižší ceny, lepší dostupnosti, bohatšího výběru potravin nebo širšího sortimentu pro osoby se zvláštními dietními požadavky. Působí však v jiném prostředí, kde mohou být spotřebitelská práva odlišná nebo dokonce žádná. Při nákupech online se snadno dostaneme za hranice EU, aniž bychom si to uvědomili – stačí neúplná nebo nepřesná informace o sídle obchodníka.

K řešení těchto problémů spotřebitelské organizace BEUC a Verbraucherzentrale Bundesverband navrhují, aby se podnikla opatření k zvýšení informovanosti před uzavřením objednávky a k umožnění obrany v případě problémů. To vyžaduje lepší mezinárodní spolupráci a podporu státních úřadů. Možností je zřízení evropského poradenského a informačního centra dostupného během nákupu. Vhodné by bylo umožnit projednávání případů s obchodníky z třetích zemí v rámci systému alternativního řešení sporů EU.

Otázkou je, zda se o tomto problému bude jednat na evropské úrovni a bude se hledat jeho centralizované řešení, nebo budou rychlejší některé členské země a podniknou první kroky v rámci spotřebitelské ochrany svých občanů samy.

Související články