poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Elektronika při řízení zvyšuje bezpečnost

30.11.2017

Nerozptylovat se při řízení je důležité pro naši bezpečnost i pro ty, které vezeme. Moderní doba nabízí pomoc jak v samotných automobilech, tak v podobě mobilních aplikací. Představujeme vám některé vymoženosti popsané spotřebitelskou organizací Consumer Reports.

  • Moderní automobil již umí ochránit řidiče před výpadky pozornosti, varovat ho nebo mu v jistých situacích dokonce aktivně pomoct. Ve vozech z posledních let najdete různé šikovné funkce. S řadou z nich se setkáte ve vozech testovaných v bezpečnostních zkouškách Euro NCAP. Jejich výsledky naleznete v naší webové databázi na www.dtest.cz/crashtesty.
  • Výstraha před čelním nárazem FCW (Forward-Collision Warning) nabízí vizuální i sluchové nebo jiné varování před hrozící srážkou s dalším vozem.
  • Automatické krizové brzdění AEB (Automatic Emergency Braking) aktivuje brzdy v případě, že systém zaregistruje hrozbu nárazu a řidič nezareaguje včas.
  • Výstraha při vybočení z pruhu LDW (Lane-Departure Warning) řidiče varuje, když vůz přejede čáru oddělující jízdní pruhy, aniž by byl zapnut blinkr. Varování může být vizuální či zvukové.
  • Asistent jízdy v pruhu LKA (Lane-Keeping Assist) pomáhá s řízením nebo brzděním k srovnání směru, když auto začne vybočovat z pruhu.

Mobil a tablet mohou bezpečnost i zvýšit

Záleží na způsobu, jakým tato zařízení používáme.

Operační systém Apple iOS 11 nabízí režim DND, tj. Do not disturb while driving neboli Nerušit při řízení, který vypne upozornění na přicházející hovory a zprávy, když váš iPhone zaregistruje pohyb auta nebo se k automobilu připojí přes bluetooth. Neblokuje přitom aplikace pro navigaci nebo přehrávání hudby. Umí poslat automatickou odpověď, že právě řídíte a že se ozvete později. Telefonování je tak možné jen v případě propojení přes bluetooth.

Bezplatná mobilní aplikace AT&T DriveMode se aktivuje při rychlosti 24 km/h. Blokuje upozornění na přicházející zprávy, které vás mohou lákat k přečtení, a umí posílat automatické odpovědi. Rodiče mohou aplikaci nastavit tak, aby jim hlásila své vypnutí.

Zařízení CellControl DriveID lze umístit na přední sklo vozu. Obsahuje aplikaci bránící řidiči odesílat a přijímat SMS. Umí zablokovat e-mailovou komunikaci i fotoaparát chytrého telefonu. Instaluje se jednoduše a na přání sleduje i zrychlení, brzdění nebo rychlost automobilu.

Aplikace Drivesave.ly nebo Drivemode (pro Android) čtou přicházející SMS a e-mailové zprávy nahlas, aby mohl řidič sledovat cestu. Není při tom třeba dotýkat se telefonu. Podobnou funkci nabízejí i některé systémy zabudované v automobilech.

Drive Safe Mode nabízí rodičům možnost sledovat používání mobilu jejich zletilými ratolestmi při řízení. Aplikace existuje ve verzích pro Android i iOS a po stažení je třeba ji synchronizovat se sledovaným telefonem. Rodiče tak dostanou okamžité varování, pokud jejich velké dítě v pohybujícím se autě píše SMS nebo zprávu na Facebook, Snapchat či Twitter.

Live2Txt je aplikace pro Android, která blokuje přicházející zprávy a hovory. Stejně jako u dalších podobných služeb může uživatel nastavit odesílání automatické odpovědi. Rodiče dostanou zprávu při každém zapnutí nebo vypnutí aplikace.

Samsung nabízí pro své telefony aplikaci In-Traffic Reply, umožňující odesílání automatických odpovědí na SMS a přicházející hovory s přednastaveným nebo vlastním textem či s veselou animací. Aplikace registruje pohyb vozu za pomoci GPS.

Související články