poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak zamezit plýtvání jídlem

11.12.2017

Ve Velké Británii se ročně vyhazuje velké množství jídla. K hlavním důvodům patří matoucí označení trvanlivosti a doby zaručené kvality, ale i neznalost, jak jej účinně skladovat. Nevládní organizace WRAP doporučuje systém značek zjednodušit a přidat na výrobky jednoznačnější informace o jejich optimálním skladování.

Ve Spojeném království končí v odpadu 7,3 milionu tun potravin ročně, z nich 4,4 tun zcela zbytečně a z toho 2 tuny kvůli prošlé trvanlivosti. Britská spotřebitelská organizace Which? informovala o závěrech výzkumu WRAP (Waste & Resources Action Programme), podle kterého je velká část potravinového odpadu způsobena nedostatečnou informovaností spotřebitelů o rozdílu mezi datem minimální trvanlivosti a datem použitelnosti a o způsobech, jak potraviny správně uchovávat, aby se nekazily předčasně.

Trvanlivost a použitelnost nejsou totéž

Datum minimální trvanlivosti (DMT) zaručuje bezpečnost. Udává se na potravinách, které by po určeném datu mohly uškodit zdraví, nejčastěji na čerstvém masu, čerstvých rybách a balených salátech.

Datum použitelnosti (DP) zaručuje kvalitu. Patří na trvanlivější potraviny jako cereálie, chléb a konzervy. I když je budete konzumovat po doporučeném datu, neuškodí vám, ale už nemusí mít svou původní kvalitu.

Někdy je však na výrobku, který s časem ztrácí jen na kvalitě a nikoliv na nezávadnosti, uvedeno DMT, třeba na tvrdých sýrech nebo pasterovaných šťávách. WRAP se podařilo prosadit, že budou takové potraviny správně nést DP.

Existuje i třetí termín, který britské zákony na rozdíl od DP a DMT nevyžadují – „vystavit do“. Jedná se o údaj určený pracovníkům v obchodech, aby věděli, do kdy lze zboží nabízet a které dát podle data na viditelnější nebo dosažitelnější místo.

Informace je třeba zjednodušit

Aby se zamezilo záměně a nepochopení označení a předešlo se jejich negativním následkům, vyzývá WRAP výrobce, aby nepožívali „vystavit do“, a navrhuje prodloužit doporučenou dobu konzumace výrobku po jeho otevření. Doporučuje také přidávat jednoduchý znak se sněhovou vločkou a nápisem „Lze mrazit“ u potravin, které lze uchovávat v mrazáku.

Lednice prodlouží trvanlivost

Ve Spojeném království se objevil nedávno také symbol modré lednice, který nejen ukazuje, při jaké teplotě je třeba výrobek uchovávat, ale také znamená, že pouhé chlazení může prodloužit jeho trvanlivost. Lednička umí prodloužit konzumovatelnost v průměru o 3 dny. Důležité je, abyste v chladicí části měli stálou teplotu mezi 0°C a 5°C a v mrazicí části -18° až -20°C.

Podstatné je i místo, kam jídlo v lednici dáte. Například ve vyšších policích a ve dveřích je tepleji než ve spodní části lednice. Čerstvé maso a ryby proto patří na nejnižší police, kořenící přípravky naopak úplně nahoru, zatímco mléčné produkty, hotová jídla a zbytky doprostřed.

Pokud však mrazák mrazí pomalu nebo chladnička neudrží stálou teplotu, jídlo dlouho před zkažením neochrání. Je dobré se před výběrem dobře poradit, například s naším testem https://www.dtest.cz/clanek-4921/test-chladnicek-2016?gclid=EAIaIQobChMIyJS_0Mn31wIVQcYbCh1ciwxLEAAYASAAEgIiX_D_BwE

Související články