poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Glutamany čeká větší omezení

18.1.2018

Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA doporučuje přezkoumat a přehodnotit povolené obsahové limity glutamanů v  potravinách vzhledem k nepříznivému účinku těchto látek na naše zdraví. Podrobnosti uvádí na svém webu španělská spotřebitelská organizace OCU.

Ke glutamanům patří kyselina glutamová a její soli, označované jako E 620 až E 625. Používají se ke zvýraznění chuti některých potravin a zvýšení jejich obliby u zákazníků. Bývají v omáčkách, polévkách nebo vývarech, v suchých směsích, v koření, v sýrech i masných výrobcích.

Neprokázaný syndrom

S přísadami této skupiny se pojí fenomén syndromu čínské restaurace. Jedná se o soubor příznaků, jako jsou bolesti hlavy, pocení, bolesti v hrudi, bušení srdce, návaly horka, mravenčení v oblasti krku a obličeje, který bývá přisuzován nadměrnému příjmu glutamanu sodného, široce používaného v asijské kuchyni. Žádná studie (včetně těch Mezinárodní zdravotnické organizace WHO, Organizace pro výživu a zemědělství OSN nebo Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv USA) však souvislost mezi těmito příznaky a konzumací glutamanu neprokázala. Špatná pověst glutamanu sodného přesto trvá.

Bezpečné limity

V EU je v současnosti ve většině potravin horní hranice přípustného obsahu glutamanů 10 g na kilogram potraviny. Žádné omezení však neexistuje pro koření, náhrady soli a saláty. Do nich je mohou výrobci přidávat v souladu se „správnou výrobní praxí“.

Denní příjem byl nedávno nastaven na maximálně 30 mg glutamanů na 1 kilogram tělesné hmotnosti. Toto množství se považuje zatím za bezpečné, jelikož při něm nebyly studiemi prokázány nepříznivé účinky na lidský organismus.

Skutečný příjem přesahuje normy

Do našeho těla se však glutamany dostávají nejen potravinami upravenými nebo vyrobenými, v jejichž složení jsou na obalech povinně uvedeny, ale i neupravenými, jelikož se v některých z nich vyskytují zcela přirozeně. Proto by ve skutečnosti mohli být spotřebitelé i přes stanovené výrobní limity vystaveni účinkům překračujícím bezpečné množství.

Z těchto důvodů EFSA doporučuje přehodnocení a úpravu maximálního povoleného obsahu kyseliny glutamové a jejích solí ve všech skupinách potravin, zejména v pečivu, polévkách a bujonech, omáčkách, mase a masných výrobcích, ochucovadlech, koření a potravinových doplňcích.

Související články