poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ve francouzském kojeneckém mléku byla nalezena salmonela

12.3.2018

Aféra nakaženého kojeneckého mléka ve Francii má pokračování. Vyšetřování odhalilo vážná hygienická pochybení, zatajení laboratorních výsledků, zanedbání kontroly a nezodpovědnost distributorů. Pomůže tento exemplární případ legislativně zabránit dalším podobným v budoucnu? Snaží se o to francouzská spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir ve spolupráci s francouzským parlamentem.

Skandál, který se ve Francii rozhořel po odhalení, že od dubna do prosince 2017 se z kojeneckého mléka Lactalis nakazilo celkem 37 dětí salmonelózou, se stal předmětem aktivního zájmu francouzského parlamentu. Po slyšeních v horní komoře (Senátu)se chystá zvláštní vyšetřování ze strany dolní komory (Národního shromáždění).

Slyšení ukázala, že společnost Lactalis v posledních deseti letech tajila pozitivní nálezy salmonely. Úřady tuto skutečnost zřejmě netušily a dva velké obchodní řetězce (Auchan a Carrefour) daly znovu do prodeje nakažené výrobky, které jim zákazníci začali vracet. Až parlamentní vyšetřování v lednu a únoru 2018 rozkrylo rozsah problému. Předvoláni byli všichni aktéři případu – výrobce (Lactalis), distributoři (lékárníci a obchodní řetězce), úřady kontrolující bezpečnost potravin i asociace spotřebitelů UFC-Que Choisir.

Zjištěna byla závažná pochybení při výrobě, v dokladové kontrole i při distribuci dotyčných výrobků. Parlament však není soud, jak podotkla senátorka Sophie Primas, předsedkyně vyšetřovací komise, proto nemůže předvolat k zodpovědnosti konkrétní viníky. Tím se již nicméně zabývá pařížský soud.

UFC-Que Choisir jednala se senátory o plánu zavedení externích kontrol výrobků, o zřízení centralizovaného informačního systému pro konzumenty i média, o povinnosti všech firem aktivně informovat úřady o jakýchkoli zdravotních rizicích spojených s výrobky nebo se znečištěním ovzduší. V současnosti se totiž informuje jen o pozitivních faktech a negativní údaje bývají zamlčovány.

Parlamentní komise v případu Lactalis začne svoje šetření pravděpodobně již v březnu a měla by se případem zabývat po dobu 6 měsíců. Problémem ovšem je, že vzhledem k soudnímu vyšetřování nebude moci předvolat a vyslechnout aktéry současné kauzy,  provádějící analýzy vzorků. Od komise se však rovněž očekává, že připraví návrh zákona, který by případům jako tento v budoucnu zabránil.

Související články