poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Váš profil na Facebooku může být napaden virem

3.4.2018

Je-li váš facebookový účet postižen virem, může to být v důsledku krádeže přístupových údajů, viru na některém zařízení, ze kterých se přihlašujete, nebo instalováním škodící hry nebo aplikace. Co s tím? Nabízíme vám rady španělských kolegů ze spotřebitelské organizace OCU.

Malware, který zasáhne váš profil, sloužívá k sledování dalších uživatelů a lajkovaní stránek, které vás ve skutečnosti nezajímají. Vaše přihlašovací údaje mohli podvodníci ukrást technikou phishingu, tj. na podvodných internetových stránkách, které se tváří jako důvěryhodné, kde jste jméno a heslo zadali. Také můžete mít zavirovaný počítač, tablet nebo chytrý telefon. K infikování mohlo dojít v okamžiku, kdy jste do zařízení zadávali heslo. Nebo jste si na Facebooku nainstalovali podvodnou hru či aplikaci.

Jak problém odhalit?

Zpozornět byste měli, pokud váš účet začne spamovat formou příspěvků nebo skrze zprávy, případně pokud historie přihlašování eviduje log-in z neznámých nebo podezřelých zařízení a míst, pokud se v přehledu vašich aktivit objeví zprávy nebo příspěvky, na které si nevzpomínáte, nebo když dostanete lajky za něco, co jste nezveřejnili.

Někdy si podezřelé aktivity na vašem účtu všimne Facebook sám a upozorní vás na to zprávou.

Čtyři kroky k nápravě

1. Zkontrolujte aplikace a hry instalované na Facebooku a odstraňte ty, které se vám zdají podezřelé. Na Facebooku můžete mít aplikace a hry stejně jako na počítači. Ty mají přístup k různý věcem a ty podvodné mohou vašim jménem zveřejňovat a sdílet i to, které si nepřejete. Otevřete Nastavení, pak Aplikace a vymažte ty, které nepoznáváte.

2. Zadejte manuálně prověření svého počítače antivirovým programem.

3. Vymažte podezřelé doplňky internetových prohlížečů, které jsou instalovány ve vašem zařízení. Jedná se o malé programy umožňující prohlížeči provádět některé úkoly rychleji.

4. Zkontrolujte záznamy o svých aktivitách na Facebooku, vymažte vše, jehož zveřejnění nebo sdílení si nejste vědomi, a všechny stránky, které jste sami nelajkli, ač se tak jeví.

Tak uchráníte i další uživatele před problémem, do kterého jste se sami nevědomky dostali. Vaši facebookoví přátelé to jistě ocení.

Související články