poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test: Jogurtové nápoje obsahují příliš mnoho cukru

13.11.2018

Jogurtové nápoje jsou považovány za zdravé, ale jsou především sladké. Takový je závěr testu rakouské spotřebitelské organizace VKI.

Mléko a mléčné výrobky našemu organismu dodávají proteiny, vápník, vitaminy skupiny B a další důležité látky. Zejména oblíbené jsou jogurtové nápoje, které vnímáme jako zdraví prospěšné i kvůli nižšímu obsahu tuku. Zdají se být dokonalou školní svačinou i lehkým pochutnáním pro dospělé. Reklamy, které zdůrazňují jejich ovocnou chuť, je představují jako nízkokalorické ovocné drinky. Test 18 jogurtových nápojů, který provedli rakouští kolegové, ukázal, že jde o klam.

Zkoumány byly výrobky s jahodovou příchutí, která je obecně nejoblíbenější. Pokud v nabídce nebyla, nahradila ji jiná. Již složení na obalech ukázalo, že obsah cukru je skutečně vysoký – na celé třetině vzorků byl uveden hned po jogurtu a před ovocnou složkou. To znamená, že je v nich obsaženo více cukrů než ovoce. Produkt s nejvyšším množstvím cukrů, pomineme-li fruktózu a laktózu, měl 12,2 g cukru na 100 g. Nápoje s nejnižším obsahem cukru obsahovaly respektive 0,8 g  a 2,6 g na 100 g výrobku, jejich chuť byla doplněna sladidly.

Podle Světové zdravotnické organizace WHO mají cukry (kromě laktózy a fruktózy) zajišťovat méně než 10 % denního energetického příjmu. Pro průměrně aktivní dospělou osobu to znamená maximálně 12 kostek neboli zhruba 50 g cukru denně. Volné cukry zvyšují riziko obezity, cukrovky nebo kardiovaskulárních chorob a přispívají ke vzniku zubních kazů.

Související články