poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Energetické štítky vysavačů uvádějí nepravdivé údaje, soud je zrušil

26.11.2018

Tribunál Evropské unie, který je součástí Soudního dvora EU, 8. listopadu zrušil současné energetické označování vysavačů. Podle něj zařazení do kategorie A+++ až D neodpovídá reálným podmínkám.

Energetické štítky byly původně zavedeny proto, aby spotřebitele informovaly o spotřebě a výkonnosti spotřebičů. K určení klasifikace se však přístroje zkoušejí s prázdnou nádobou nebo sáčkem na prach, což odporuje realitě.

Britský výrobce domácích spotřebičů Dyson se na tribunál obrátil poprvé v roce 2015, kdy soudci rozhodli, že testování vysavačů s plnými sáčky nebo zásobníky na nečistoty by nebylo spolehlivé ani opakovatelné. Když se však Dyson odvolal a poukázal na skutečnost, že Mezinárodní elektrotechnická komise (IEC), která vypracovává a publikuje mezinárodní normy, má vypracovaný protokol na zkoušky s plnými sáčky či zásobníky (připomeňme, že naše testy vysavačů rovněž probíhají podle realistických scénářů).

V odvolacím řízení Soudní dvůr Evropské unie uznal opodstatnění stížnosti a vrátil případ Tribunálu. Ten pak rozhodl, že testování, které neodpovídá záměru energetických štítků informovat spotřebitele o energetické náročnosti vysavačů při jejich běžném používání, je chybné. Evropská komise v tomto případě přehlédla důležité pravidlo směrnice. Proti soudnímu rozhodnutí se může odvolat do 2 měsíců a 10 dnů. Po tuto dobu bude platit původní stav.

Dyson si však nestěžoval s ohledem na zájmy spotřebitelů, nýbrž ve snaze prokázat výhody své cyklonové technologie, která na rozdíl od klasických sáčkových a bezsáčkových vysavačů nejspíše netrpí snížením výkonnosti kvůli vysátému prachu. Přesto může mít rozsudek zásadní vliv na další vývoj. Problém se může dotknout i dalších spotřebičů – spotřebitelské testy často ukazují nesrovnalosti mezi jejich skutečnou energetickou náročností a údaji, poskytnutými výrobci.

Co bude dále?

Pokud se Evropská komise proti rozhodnutí neodvolá a současná klasifikace bude zrušena, může dojít buď k ukončení štítkování, nebo ke změně způsobu zkoušení. Přitom Evropský parlament před rokem a půl rozhodl o zjednodušení energetických štítků, které se má u vysavačů uskutečnit v období 2021-2025. O dalším vývoji vás budeme informovat.

Související články