poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kupované lasagne? Žádná sláva, ukázal test

31.1.2019

Hotové lasagne z pultů supermarketů nejsou vyváženým ani výživově hodnotným jídlem. Proto si k nim dejte polévku, zeleninový salát nebo ovoce, aby vaše tělo dostalo vše, co potřebuje.

Je to jednoduché – koupíme a jen ohřejeme. Oblíbené lasagne lze takto koupit za dostupnou cenu, ať mražené nebo na váhu. Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats otestovala jedny i druhé. Zkoumala složení, srovnala ceny a každý produkt ohodnotila skupina gurmánů.

Informace na mnoha výrobcích byly neúplné a většinou svědčily o nutriční nevyváženosti. Podle tradičního italského receptu je boloňská omáčka rajskou omáčkou s hovězím, italskou neuzenou slaninou pancetta, mrkví, celerem a cibulí. Většina testovaných lasagní se od tohoto receptu značně lišila, nejčastěji obsahem vepřového, které je levnější než hovězí, a jinými druhy nebo menším množstvím zeleniny. Vepřové maso má vliv nejen na cenu, ale i na nutriční hodnotu jídla. Testy ukázaly, že vzorky s vepřovým obsahují více nasycených mastných kyselin a jsou slanější. Osoby, které se snaží snížit obsah nasycených mastných kyselin a soli ve své stravě, si mohou hotové lasagne jednou za čas dopřát, měly by je však doplnit o předkrm, přílohu nebo dezert s dostatečným obsahem vlákniny. Tím z ohřátých lasagní vytvoří nutričně vyvážené jídlo.

Dobrou zprávou je, že test neodhalil žádné příměsi jiného masa, například koňského. Skutečné složení odpovídalo ve většině případů uvedenému na obale.

60 testujících spotřebitelů označilo skoro všechny vzorky jako velmi chutné a tři jako vynikající. Cena o kvalitě nevypovídá – do první desítky se dostaly mnohé z nejlevnějších výrobků a všechny obsahovaly vepřové. Produkty s hovězím byly až čtyřikrát dražší. Dva vzorky, které byly výhradně z hovězího, spotřebitelům moc nechutnaly.

Související články