poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

dTest: Značka kvality dTest – nový kabát, přísnější pravidla

4.2.2019

Značkou kvality dTest se mohou pochlubit pouze ty nejlepší výrobky, které úspěšně projdou nezávislými testy největší české spotřebitelské organizace. Od letošního února má značka novou podobu i vyšší exkluzivitu – podmínky jejího získání jsou nyní ještě náročnější. Smyslem značky je usnadnit zákazníkům výběr výrobků v obchodech. Mohou se s ní setkat v České republice i na Slovensku.

„Značka signalizuje kvalitu na první pohled, aniž by spotřebitelé museli při nákupech pátrat ve výsledcích testů, který produkt získal dobré hodnocení. Navíc umožňuje výrobcům a distributorům informovat zákazníky o ověřené kvalitě svého produktu, přičemž značku mohou využívat i jejich obchodní partneři,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu. A dodává: „Jelikož jsme nezisková organizace, vkládáme licenční poplatky za užití značky opět do služeb spotřebitelům. Například do bezplatného poradenství či osvětových aktivit. Značka nám tak pomáhá plnit naše poslání.“

Se Značkou kvality dTest se mohou lidé setkat přímo na obalu výrobku, v propagačních materiálech prodejců, na webových stránkách obchodů, v reklamě apod. Od února jsou podmínky získání značky přísnější: mohou ji nést pouze ty produkty, které získají v testech dTestu celkové hodnocení 70 a více procent. Výrobek navíc musí patřit mezi třetinu nejlépe hodnocených v daném testu a jeho vlastnosti musí být po dobu používání značky stejné, jako byly v době realizace testu. Spotřebitelé tak mají například jistotu, že výrobce po testu nezměnil složení jejich oblíbené potraviny.

Nová Značka kvality dTest má přehlednější design, který zákazníkům umožňuje zkontrolovat si její platnost: každá značka má jedinečné identifikační číslo, které lze ověřit pomocí validátoru na www.dtest.cz/znackakvality. Značka má jak barevnou, tak i černobílou a monochromatickou variantu. Pokud je štítek přímo na obalu výrobku, pak neobsahuje název výrobku. Pokud je ale umístěn mimo výrobek (např. na letáku či na stránce e-shopu), musí být použita verze s názvem výrobku, aby nedošlo k záměně.

Výrobci a prodejci smějí Značku kvality dTest používat pouze po omezenou dobu. „Důvodem je to, že výrobní procesy či například dodavatelé surovin pro výrobu potravin se v průběhu času mění. Délka trvání licence k užití značky proto činí maximálně 24 měsíců od data publikace testu, v případě potravinových výrobků je to 12 měsíců,“ vysvětluje Eduarda Hekšová.

Na českém a slovenském trhu jsou Značkou kvality dTest označeny stovky výrobků. „Mezi držiteli je řada celosvětově proslulých společností, ale i mnoho menších výrobců. Značku najdete na potravinách, domácích spotřebičích, elektronice, dětských autosedačkách a kočárcích, kosmetice, sekačkách a řadě dalších produktů,“ uvádí Hekšová.

Do prosince 2021, kdy budou ještě dobíhat dříve poskytnuté licence k použití značky, se lidé budou moci setkat i s původním vizuálem značky. Ten na rozdíl od nového obsahuje pouze procentuální a slovní hodnocení.

Podrobné informace o možnostech získání značky najdou podnikatelé na www.znackakvalitydtest.cz.

Kontakty pro média:
Kristýna Kuncová, kuncova@dtest.cz, tel.: +420 604 556 874
Barbora Martišková, martiskova@dtest.cz, tel.: +420 730 132 676

dTest, o.p.s. je největší českou spotřebitelskou organizací, která v ČR působí již od roku 1992. Je vydavatelem spotřebitelského časopisu dTest, na jehož stránkách jsou publikovány výsledky nezávislých a objektivních testů produktů, varování před nebezpečnými a zdravotně závadnými výrobky, informace o spotřebitelských právech a rady, jak tato práva účinně uplatňovat. dTest je součástí mezinárodní organizace International Consumer Research and Testing (ICRT) a evropské spotřebitelské organizace BEUC.

Poradenská linka časopisu dTest – 299 149 009 – je v provozu každý pracovní den od 9 do 17 hodin a spotřebitelé na ní mohou konzultovat s právními poradci časopisu dTest nejrůznější spotřebitelské problémy, a to za cenu běžného tarifu volání. Od spuštění v roce 2010 této možnosti využily již desetitisíce spotřebitelů a poradenská linka časopisu dTest se tak stala první a nejvyhledávanější cestou k řešení potíží, se kterými se zákazníci na trhu setkávají.

Související tiskové zprávy