poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Některé telefony ošálíte a odemknete i obyčejnou fotkou

15.2.2019

Odemčení obrazovky rozpoznáním obličeje, které nabízejí chytré telefony, je v některých případech snadno zneužitelné. Polovina testovaných přístrojů se nechala jednoduše napálit fotografií.

Funkce rozpoznávání obličeje je populární a jednoduchá, jak ale ukázaly testy francouzské spotřebitelské organizace UFC-Que Choisir, svěřovat jí bezpečnost svých dat nemusí být dobrý nápad.  K prolomení ochrany nebyly potřeba žádné sofistikované hackerské nástroje. Telefony byly nastaveny na rozeznání tváře testující osoby. Pak byla pořízena její fotka, vytištěna ve formátu A4 na běžné barevné tiskárně a v standardní kvalitě a nabídnuta smartphonu místo skutečné tváře. Pokaždé byl proveden stejný pokus také s fotkou na displeji jiného telefonu. Dostali se tak do poloviny z padesáti testovaných chytrých přístrojů různých značek a cenových hladin.

Apple má svoji funkci Face ID mnohem propracovanější než Android od Googlu, který je jednoduchý a závislý na kvalitě přístroje a jeho fotoaparátu. Face ID je založena na analýze 30 000 bodů tváře, infračerveném snímání a 3D parametrech, zatímco Google spoléhá pouze na dvourozměrný obraz. Modely iPhone s příslušnou funkcí (iPhone X, iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR) vás poznají i potmě nebo v případě, že změníte účes, brýle, máte čepici či si necháte narůst fousy. Testem proto prošly bez problémů.

U telefonů s Androidem byly výsledky pestřejší. Někteří z nich vyvíjejí vlastní technologická řešení. Samsung například vyvažuje nedostatky operačního systému hardwarem – snímačem oční duhovky zabudovaným do vlajkových lodí Galaxy S9 a Galaxy S9+, které v testu rovněž obstály. Snímač duhovky umožňuje rozeznání obličeje i ve tmě. Huawei chce konkurovat Face ID od Applu a nedávno představil kombinaci infračervené kamery a 3D skeneru, který vytvoří model s 300 000 body během deseti vteřin.. Skutečně chytré telefony umí například poznat, když člověk spí.. Nemůže se tak stát, že by se odemkly v případě, kdy se do nich pokusí někdo vniknout, zatímco majitel sní.

Běžnou a velmi spolehlivou alternativou rozpoznávání obličeje je odemykání za pomoci otisku prstu.

Související články