poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na trh pronikly zavirované mobily a tablety

18.3.2019

Některé chytré telefony a tablety byly prodávány s předinstalovaným malwarem. Postižené modely jsou i v nabídce českých internetových obchodů. Spotřebitelé by měli kupovat pouze zařízení s nejnovější verzí operačního systému a dvouletou zárukou aktualizací.

Německý spolkový úřad pro bezpečnost informační techniky (BSI) varoval, že některé e-shopy nabízejí modely zatížené předinstalovaným škodlivým softwarem. Jedná se levnější značky, jejichž přístroje lze pořídit za nižší ceny. V tabletu Kruger&Matz nalezli specialisté program, který počítač propojuje s centrálním uzlem, anglicky Command&Control server, který zadává úkoly botnetu, tedy síti počítačových robotů. Podobné servery se používají například k útokům na počítače nebo krádeži přihlašovacích údajů. Jen z Německa a bylo zaznamenáno 20 000 připojení denně.

Chytré telefony S8 Pro od Ulefone a A10 od Blackview sice předinstalovaný malware nemají, ale značkový operační software, který lze stáhnout ze stránek výrobce, je starý a infikovaný. Varování BSI se proto původně týkalo rovněž těchto produktů. Blackview posléze zpřístupnil bezpečnou aktualizaci pro model A10, kterou lze stáhnout jak přes systémové nastavení přístroje, tak ze značkových internetových stránek.

Když je malware ukryt v operačním systému, spotřebitel jej nemůže odstranit. BSI proto doporučuje majitelům rizikových zařízení, aby je přestali používat a reklamovali je.

Zmíněné výrobky byly zakoupeny na začátku roku 2019 na Amazonu, který později ohlásil jejich stažení. Stále jsou však v nabídce českých obchodů, což lze snadno zjistit vyhledáním na internetu.

Při nákupu nového elektronického zařízení je nutné se ujistit, že obsahuje nejnovější přístupnou verzi operačního systému. Důležité je také vědět, jak dlouho lze systém aktualizovat. Jedná-li se o dobu kratší dvou let, bezpečnější je vybrat si jiný model.

Související články