poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Testy odhalily problematické fytoestrogeny v sójových výrobcích

3.6.2019

Oblíbené produkty na bázi sóji obsahují nadlimitní množství fytoestrogenů, ohrožujících hormonální rovnováhu organismu a mohou uškodit plodu, dětem i dospělým.

Potraviny ze sóji zpestřují jídelníček a jsou oblíbené i mezi vegetariány a vegany. Sója však obsahuje velké množství fytoestrogenů. Ty svou funkcí napodobují estrogen, který se vytváří přirozeným způsobem v lidském těla, a mohou narušit hormonální rovnováhu organismu. V důsledku toho se podstatně zvyšuje riziko vzniku některých druhů rakoviny, může dojít k předčasnému nástupu puberty, k neplodnosti nebo k poškození plodu u těhotných žen. Francouzský úřad pro bezpečnost potravin, životního prostředí a práce ANSES se v roce 2005 vyjádřil pro omezení obsahu těchto látek v potravinách a pro lepší informování spotřebitelů.

Spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir podrobila laboratornímu výzkumu 55 běžných potravinových výrobků s obsahem sóji – polotovary, sušenky, moučníky, nápoje, hotová jídla a omáčky. V mnohých byla zjištěna až pětkrát vyšší množství fytoestrogenů, než doporučuje ANSES. Sklenice jednoho z testovaných sójových nápojů (značky Cereal Bio, operující i v ČR) obsahovala 150 % maximální přípustné dávky pro dospělého, jedna porce kuskusu se sójou (značky Jardin Bio, přítomné na našem trhu) tuto dávku přesáhla třiapůlkrát a hrst pražených sójových bobů dokonce pětkrát.

Sója se vyskytuje také v potravinách, kde byste ji možná nečekali. Jde o levnou surovinu s proteiny, kterou výrobci s oblibou přidávají například do masných výrobků. Francouzští kolegové testovali 12 takových výrobků (hovězích karbanátků, kuřecích nuget nebo plněných rajčat) a v 5 z nich zjistili fytoestrogeny v množství přesahujícím čtvrtinu maximální denní dávky u dětí. ANSES nedoporučuje konzumaci žádných sójových výrobků u těhotných žen a u dětí do tří let.

UFC-Que Choisir vyzvala ANSES k přehodnocení starších závěrů na základě nových poznatků i s ohledem na módní stravovací trendy a k zvážení nutnosti nastavit maximální povolená množství fytoestrogenů v jednotlivých potravinách. Spotřebitelská organizace se rovněž obrátila na francouzské Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž, spotřebitele a potírání podvodů (DGCCRF) s žádostí o nařízení povinně informovat o obsahu fytoestrogenů na obalech potravin spolu s upozorněním, že nejsou určeny pro těhotné ženy a pro děti do 3 let.

Na základě názorů nutričních odborníků vám doporučujeme konzumovat pouze produkty z fermentované sóji, jelikož fermentace ji zbaví nežádoucích látek a zvýší její prospěšnost. Nekupujte polotovary se sójou a vyhýbejte se sójovému masu či nápojům. Neobejdete-li se bez nich, nejezte více než jednu porci denně.

Související články