poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Arašídový olej v kosmetice může vyvolat nepříjemné alergické reakce

20.6.2019

Použití arašídového oleje a dalších alergenních složek v kosmetice je přísně omezeno. Pod jakými jmény je hledat, ve kterých výrobcích se vyskytují a jakou roli v nich hrají, snadno zjistíte v seznamech na internetu.

Arašídy patří k potravinám vyvolávajícím nejvíce alergických reakcí. Stejné vedlejší účinky mají také v kosmetice. Proto byla nedávno zpřísněna pravidla pro použití arašídového oleje v kosmetických přípravcích nabízených v EU. Arašídový olej musí být upraven tak, aby obsahoval minimální množství alergenních bílkovin, a pokud to výrobce nemůže zaručit, jeho produkty se nesmí objevit na trhu.

Kosmetika s arašídovým olejem nabízí hladší a jemnější pleť, ale alergiky mohou takové krémy, pleťové vody nebo koupelové pěny znamenat vážné zdravotní komplikace. Podle německého spolkového úřadu pro vyhodnocování rizik BfR, který dlouhodobě zkoumá nebezpečí alergií spojených s arašídovým olejem v kosmetice, nejsou výrobky s jeho obsahem vhodné ani pro děti. Ohrožena je zejména narušená pokožka, například pod plenkami. Poškozená přirozená ochranná vrstva alergenním látkám odolává hůře.

Zpřísněny jsou také normy pro hydrolyzované pšeničné bílkoviny, které výrobci často přidávají do přípravků pro péči o vlasy. Umí totiž snižovat takzvané elektrizování vlasů. Ty jsou pak poslušnější a snáze se s nimi manipuluje. Také v tomto případě však mohou vzniknout četné alergické reakce.

Jste-li alergičtí na arašídy, obilné bílkoviny nebo další látky, snadno se o složení kosmetických přípravků na evropském trhu dozvíte více na internetu. Jednou z možností je seznam INCI (https://incidecoder.com/), kde lze vyhledávat podle produktu, látky, názvu potraviny nebo zdroje, ale rovněž vložením fotky složení z obalu výrobku. INCI je zkratka pro International Nomenclature of Cosmetic Inredients, tedy mezinárodní názvosloví kosmetických složek. Každý výrobek, který v ČR koupíte, by měl mít popis složení podle tohoto systému nezávisle na zemi původu. Vyhledávat lze rovněž v evropském seznamu kosmetických složek CosIng (http://ec.europa.eu/growth/tools-databases/cosing/index.cfm?fuseaction=search.advanced&locale=cs), ale i v dalších mezinárodních databázích.

Související články