poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Náhradní sladidlo sukralóza může po zahřátí škodit zdraví

24.6.2019

Úprava sukralózy při teplotách převyšujících 120 °C nejspíše vede k tvorbě škodlivých sloučenin, z nichž některé jsou rakovinotvorné. Přesto se toto sladidlo běžné používá pro přípravu ohřívaných pokrmů v potravinovém průmyslu i v domácnostech.

Sukralóza, označovaná také jako E995, je až 600krát sladší než cukr, chutná skoro stejně a prodává se pod různými obchodními značkami. Její využití je široké, například v pečivu nebo v zeleninových výrobcích. Toto sladidlo se stalo předmětem výzkumu německého spolkového úřadu pro vyhodnocování rizik BfR. Ukázalo se, že při teplotní úpravě přesahující 120 °C se ze sukralózy uvolňují škodlivé látky. Jídlo se sukralózou může být nezdravé bez ohledu na to, zda je připraveno doma nebo zakoupeno hotové.

K vyvození zcela jednoznačných závěrů ohledně sukralózy však dosud neexistuje dostatečné množství důkazů. Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA tuto otázku stále zkoumá. Dokud nebude situace zcela jasná a obavy potvrzené či vyvrácené, je rozumné počínat si opatrně. Sukrálózu konzumovat lze, ale je vhodné vyhýbat se jí při tepelné úpravě potravin.

Související články