poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co v lidském těle způsobí kurkuma obsažená v doplňcích stravy

25.6.2019

V Itálii bylo staženo z trhu několik šarží doplňků stravy s obsahem kurkumy. Dvacet osob po užívání doplňků onemocnělo žloutenkou. Oživily se tím diskuze, nakolik je příjem kurkumy prospěšný a zda jsou propagované účinky reálné.

Kurkuma je běžné tmavě žluté koření používané například v indické kuchyni. Přidává se do rýže, masa nebo do kari, je součástí různých kořenících směsí. Pomáhá také docílit správně žluté barvy některých druhů hořčice. Předpokládá se, že látka kurkumin pomáhá předcházet onemocněním žlučových cest či artritidě a může mít protizánětlivé účinky. Dosavadní studie však tyto vlastnosti spolehlivě neprokazují. Ani úvahy o škodlivém efektu kurkumy nelze opřít o jednoznačné výsledky vědeckých zkoumání. Otazníky se nicméně vznáší nad případy vzniku autoimunní žloutenky v pravděpodobné návaznosti na užívání doplňků s kurkumou. Ve věci stažených italských výrobků stále probíhá šetření. Příslušné doplňky obsahovaly i další látky, které jsou rovněž předmětem zkoumání.

Kurkuma je často řazena mezi superpotraviny. Připomeňme ovšem, že žádná potravina sama o sobě není zázračná ani léčivá, ať ji nazýváme jakkoliv. Důležité je nezacházet do extrémů, dbát na příjem pestré a vyvážené stravy, dodávat tělu prospěšné živiny z jídla, nespoléhat na potravinové doplňky a nepřehánět to s jejich užíváním.

Související články