poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na bolest v krku stačí paracetamol a tekutiny

10.10.2019

Proti bolestem v krku pomohou běžná léčiva s paracetamolem nebo ibuprofenem, dostatek tekutin a jednoduché domácí způsoby léčby. Není nutné utrácet za drahé spreje, roztoky nebo pastilky.

S podzimem a změnou počasí přichází častá nachlazení a s nimi spojené škrabání v krku. Proto také sílí reklamní kampaně na přípravky nabízející úlevu. Bývají to protizánětlivé nebo antiseptické prostředky s poměrně slabým účinkem v oblasti dutiny ústní. Italští kolegové ze spotřebitelské organizace Altroconsumo srovnali různé způsoby léčby bolestí v krku a připomínají, že propagované spreje, roztoky nebo pastilky sice uleví, ale neléčí. Podle závěrů testu mají slabý účinek, někdy dokonce žádný, a velmi dobře se bez nich obejdeme.

V každé domácnosti se vyskytují volně prodejná léčiva proti bolestem hlavy, menstruačním bolestem nebo horečce. Začne-li vás bolet v krku, sáhněte po těch, které obsahují paracetamol. Podle testu se jedná o nejúčinnější léčbu u dospělých i dětí. Vhodnou alternativou je ibuprofen, který má rovněž protizánětlivé účinky. Rozhodně se vyhněte antibiotikům, pokud lékař nepotvrdí, že jde o bakteriální infekci. Ta se týká pouze 15 % případů. S antibiotiky je nutné šetřit také kvůli možnému vzniku rezistence bakterií. Určitě je však třeba navštívit lékaře, pokud teplota stoupne nad 38 °C, máte zvětšené mandle nebo bolestivé lymfatické uzliny.

Při bolestech v krku hodně pijte. Důležité je hrdlo neustále zvlhčovat. Teplé čaje i chladnější nápoje podporují hojení a zmírňují bolest. Úlevu poskytne i obyčejný bonbón bez jakýchkoli zvláštních vlastností, protože cucání zvyšuje produkci slin, a ty mají blahodárný účinek na sliznici. Nejste-li diabetik, konzumujte med, který prokazatelně zklidňuje zarudlý a podrážděný krk. Nekuřte a nepohybujte se v zakouřeném prostředí. Odpočívejte, protože bolest v krku je známkou nachlazení, které odezní samo při tělesné pohodě. Nezpívejte a příliš nemluvte. Pravidelně a důkladně si myjte ruce, abyste se vyhnuli případné další infekci nebo nepředali nemoc lidem ve svém okolí.

Související články