poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Prospívá hladovění zdraví?

23.1.2020

Krátkodobé hladovění zvyšuje odolnost proti oxidačnímu stresu, ale další ozdravné účinky půstu nejsou spolehlivě prokázány a zdravě hubnout pomocí půstu dlouhodobě nelze. Delší čas bez jídla by měl probíhat pod lékařským dohledem.

Půst patří mezi trendy naší doby. Lidé nejedí, pijí vodu a bylinkové čaje a kila letí dolů.  Někdo takové galeje vydrží den, jiný několik dnů a někteří se postí obden po dlouhou dobu.

Propagátoři půstu doporučují hladovění jako rychlou očistnou kúru pro tělo a mysl. Tvrdí, že hladovění obnovuje vitalitu, očišťuje tělo a vyjasňuje mysl, přináší duševní pohodu a pomáhá hubnout. Tématu se věnovali kolegové z belgické spotřebitelské organizace Test-Achats.

Vědci zkoumali možné pozitivní účinky půstu, a to zejména v případě některých nemocí. Několik studií s pacienty trpícími rakovinou, fibromyalgií nebo obezitou prokázalo, že řízené hladovění může organismu prospět a činí ho odolnějším zejména proti oxidačnímu stresu. Dlouhodobé výzkumy však chybí nebo nejsou nespolehlivé. Půst je totiž málokdy jediným faktorem a není jasné, zda nemocnému pomáhá právě hladovění nebo předepsaná léčba. Je zajímavé, že žádná z dosavadních studií se nezaměřila na zdravou populaci. Z vědeckých poznatků zatím nelze vyvodit obecné závěry.

Odborníci doporučují půst ve vzácných případech – před operačním zákrokem, při závažném střevním onemocnění nebo jako podpůrnou léčbu při selhání ledvin pod lékařským dohledem.

Několikahodinový půst nepřináší reálná rizika pro organismus, třídenní hladovění však vede k nedostatku základních živin a příliš rychlému úbytku svalové hmoty, proto může být nebezpečný.

Delší půst proto musí probíhat pouze pod dohledem lékaře nebo ve zdravotnickém zařízení. Je-li pro vás hladovění způsobem, jak zhubnout, kila se vám velmi rychle vrátí, protože během následujících dnů budete hladovější, budete více jíst a tělo si po zkušenostech s půstem bude ukládat více energie pro případ jeho opakování.

Související články