poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Co se může skrývat v horké čokoládě

9.3.2020

Horká čokoláda neobsahuje pouze čokoládu, kakaový prášek nebo sušené mléko. Její složení může být záhadou i pro zkušené spotřebitele. Seznamte se s desítkou ingrediencí, které obsahuje zcela běžně.

V chladných měsících roku nás hustý čokoládový nápoj nejen zahřeje, ale také uklidní a umí navodit příjemně útulnou atmosféru. V regálech obchodů je velký výběr směsí k jeho výrobě od mnoha značek, za různé ceny, odlišné kvality nebo s dalšími příchutěmi. Britští kolegové z organizace Which? prozkoumali složení nejprodávanějšího výrobku tohoto typu na trhu Spojeného království, horké čokolády Cadbury´s, a vysvětlili použití 10 jejích složek.

Glukózový sirup je koncentrovaný zdroj cukru. Používá se jako sladidlo a spolu s cukrem dodává nápoji mimořádně sladkou chuť. Jedna porce pak obsahuje 17 g cukrů, tedy více než čtyři čajové lžičky na šálek, což je více než polovina maximálního doporučeného denního příjmu dospělé osoby. Glukózový sirup působí rovněž jako zahušťovací látka.

Sušená syrovátka obsahuje mléčné bílkoviny. Syrovátka je tekutina, která zbývá při výrobě sýrů a jogurtu. Vysušením vznikne prášek, který najdete v mnoha proteinových nápojích.

Fosfatidy amonné (E442), monoglyceridy a diglyceridy (E471) jsou emulgátory, které v čokoládě brání oddělování tuků od kakaového a mléčného prášku.

Oxid křemičitý (E551) brání vlhnutí, spékání neboli hrudkovatění směsí. Používá se například v dětské výživě a mnoha dalších potravinách v prášku.

Karboxymethylcelulóza (E466) je zahušťovadlo, který zvyšuje viskozitu nápoje, který je pak krémovější. Vodnatá horká čokoláda není vyhledávaná.

Kokosový a palmový olej pomáhají docílit příjemnější, rádoby luxusnější textury a chutě, nápoj je díky nim hustší a krémovější a požitek z něj se zvyšuje.

Sůl může v horké čokoládě působit nepatřičně, ale údajně posiluje vnímání sladké chuti chuťovými pohárky, stejně jako v dalších sladkostech. V tomto výrobku je jí dokonce více než v některých slaných lupíncích – 1,6 g soli na 100 g nápojového prášku. S jedním šálkem horké čokolády tedy spotřebitel vypije 0,45 g soli, což se rovná 7,5 % maximálního denního příjmu.

To, co najdeme v jednom britském výrobku, však objevíte ve složení na obalech mnoha dalších směsí k výrobě horké čokolády. A všechny ovlivňují naši zkušenost, pocit kvality nebo potěšení při konzumaci.

Související články