poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Snižte nebezpečí nákazy při nákupech

3.4.2020

V době zvýšeného rizika nákazy koronavirem je důležité při nákupu dodržovat pravidla, která mohou nebezpečí onemocnění snížit. Jak se chovat v samoobsluze nebo jak zacházet s nákupem objednaným online?

Dobrou zprávou je, že obchody s potravinami i některým dalším zbožím zůstávají otevřené a zásobování nadále funguje. Dobu strávenou v obchodech je třeba omezit na minimum, připomněla belgická organizace Test-Achats.

V kamenném obchodě zachovávejte dostatečnou vzdálenost od ostatních zákazníků i od zaměstnanců, optimální jsou doporučené 2 metry. Snažte se nakupovat v době, kdy je v obchodě co nejméně osob, a respektujte čas určený pouze pro nakupující seniory. Podle nařízení vlády nyní najdete jednorázové rukavice u vstupu všech potravinových obchodů a měli byste je používat. Při odchodu je vyhoďte a snažte se je shrnout z rukou tak, abyste se nedotkli jejich vnější strany. Přesto s sebou můžete mít desinfekční gel na ruce, který použijete před vstupem do obchodu a když z něj vyjdete.

Můžete-li, plaťte bezkontaktně. Pokud to nelze, dejte přednost elektronické platbě a po kontaktu s platebním terminálem si dezinfikujte ruce. Máte-li pouze hotovost, snažte se při její předávání dodržet maximální vzdálenost od prodejce, nedotýkat se ho a po uklizení vrácených drobných si dezinfikujte ruce.

Opatrnosti není nikdy dost ani při nákupech přes internet. Třebaže jsou sklady i obchody pravidelně dezinfikovány, dodejce musí dodržovat všechna pravidla bránící šíření nemoci. Řidič nebo kurýr si stejně jako všichni ostatní musí pravidelně a důkladně mýt ruce, nosit roušku nebo zůstat doma, když onemocní. Snažte se s ním omezit jakýkoliv přímý kontakt. Nechte si zboží dodat k vstupním dveřím, nikoli až do prostorů bytu nebo domu. Většina společností toto pravidlo už dodržuje.

Nebezpečí nákazy potravinami je zanedbatelné. Přesto je důkladná hygiena při manipulaci s nimi velmi důležitá. Virus SARS-CoV-2 přežívá na površích, a to různě dlouho. Omytí plastových, skleněných a kovových obalů vodou a mýdlem před uskladněním vás jej může zbavit. Ovoce a zeleninu pečlivě opláchněte vodou. Pokud je před konzumací tepelně neupravíte, vyčkejte několik dnů, než je sníte, protože životnost viru, který mohl ulpět na jejich povrchu, je omezená.

Po vybalení a uložení celého nákupu a uklizení nákupních tašek si znovu pečlivě umyjte ruce. Vodou a mýdlem očistěte kuchyňskou desku, dvířka skřínek nebo spíže a všech ploch, kterých jste se mezitím dotkli.

Související články