poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak šetřit potravinami nejen v době koronavirové

7.4.2020

Plánování domácího jídelníčku účinně snižuje plýtvání potravinami, protože umožňuje nakupovat cíleně a následně snadno vařit z toho, co je po ruce. Zajistí rozmanitější stravování, ušetří čas i peníze a omezí návštěvy obchodů. 

Mnoho potravin zbytečně končí mezi odpadky. Nakupujeme a vaříme více, než skutečně sníme. Jak tomu předcházet, nastínili kolegové z dánské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Zapojte rodinu. Proberte spolu, jaké má kdo plány pro každý den v týdnu a na co mají všichni chuť, abyste jídelníček přizpůsobili časovým požadavkům, aktivitám a osobním preferencím. Hledejte flexibilní řešení. Týden není krátký a plány se mohou měnit. Rozdělte tuto dobu na dvoudenní úseky, které můžete měnit nebo přehazovat podle potřeby. Nechte prostor pro improvizaci, můžete si na ni vyhradit jeden den týdně. Budete se cítit volněji, můžete vyzkoušet nové věci a jídlo vás bude více bavit.

Inspiraci hledejte ve svých kuchařských poznámkách, v oblíbených jídlech rodiny, ale i v příkladech jídelníčku na internetu, v různých časopisech nebo v letácích supermarketů. Online obchody s potravinami nabízejí recepty, podle kterých pak automaticky navrhnou složení vašeho nákupu.

Při plánování počítejte se zbývajícím jídlem. Usnadní vám to jeho recyklaci do další dobroty a zvyknete si potraviny nevyhazovat. Všimněte si, jak velkou část uvařeného jídla nakonec nesníte. Pokud je toho dost, dejte si ho příště znovu nebo ho zmrazte. Někdy však zbytky nestačí na celý chod. Pak máte dvě možnosti. Pokud vám činí potíže uvařit přesně tolik, kolik doma konzumujete, zkuste pokaždé uvařit dvakrát tolik, nebo naopak proměňte menší zbytky v základ pro jiný pokrm. Co nedojíte, musíte správně uchovat, většinou v lednici. Teplý pokrm rychle zchlaďte, abyste zabránili množení bakterií. Používejte čisté nádoby.

Související články