poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test mozzarelly: Chráněné označení nezaručuje kvalitu

5.6.2020

Originální mozzarella se vyrábí z buvolího mléka a pochází z italské Kampánie. Ani takový produkt však nemusí být důkazem kvality.

Belgická spotřebitelská organizace Test-Achats se kvalitě italské mozzarelly věnuje opakovaně. V minulosti například zjistila, že pro výrobu buvolí mozzarelly jisté značky se navzdory evropskému chráněnému označení původu používalo běžné kravské mléko. Poslední testy již podobný podvod naštěstí neodhalily. Ukázaly však, že chráněné označení původu neznamená vždy vynikající kvalitu. Pouze jeden takový výrobek prošel testem na výbornou.

Buvolí mozzarella je poměrně drahý produkt. Italské právo stanoví, že musí obsahovat výhradně přírodní mléko. Je do ní tedy zakázáno přidávat sušené mléko, kaseiny, mléčné bílkoviny či jiné bílkovinové koncentráty. Jejich přítomnost lze zjistit změřením obsahu furosinu – sloučeniny, která se tvoří při zahřátí mléka na vysoké teploty. Touto zkouškou prošly všechny testované buvolí mozzarelly. Všechny byly také vyrobeny pouze z buvolího mléka bez příměsí jiných druhů.

Čtyři ze sedmi vzorků nesly chráněné zeměpisné označení. V celkovém pořadí však nezářily. Aby buvolí mozzarella získala chráněné označení původu, musí pocházet z Kampánie, splňovat určité výrobní normy a mít odpovídající kvalitu. Pouze jeden z výrobků s chráněným označením získal nejlepší známku podle všech kritérií. Problémy ostatních tří tkvěly v chuti nebo složení.

Mezi ostatními mozzarellami se dařilo dobře jen jednomu výrobku a všechny mozzarelly light zklamaly.

Je tedy nabíledni, že není důležité řídit se cenou. Výběr na trhu je široký a pro každou kapsu se najde kvalitní mozzarella, aniž by musela mít chráněné označení původu nebo být z buvolího mléka.

Související články