poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čokoláda a společenská zodpovědnost, velké téma dneška

4.12.2020

Lze věřit ekologickému označení čokolády a tvrzením o férové výrobě a obchodu? Nabízíme odpověď dánských kolegů ze spotřebitelské organizace Forbrugerrådet Tænk.

Využívání dětské práce, ničení lesů a používání chemických látek patří k nejčastějším problémům při výrobě čokolády. Zdaleka ne všechny produkty jsou vyrobené s ohledem na lidská práva nebo stav životního prostředí. Mnozí výrobci to však o svých čokoládách tvrdí, a proto na obalech najdete řadu označení o odpovědné výrobě.Obecně je lze rozdělit na označení od nezávislých certifikačních organizací a vlastní značky výrobců.

Nejspolehlivější je řídit se nezávislým certifikátem. Nejpoužívanější při certifikaci kakaa a kakaových výrobků jsou Fairtrade, Rainforest Alliance a UTZ. Najdete je také na kávě či čaji. Fairtrade je nejpřísnější. Nicméně existují i další spolehlivá ekologická označení, například evropské logo Ecolabel nebo mezinárodní značky o bio výrobě.

Řada velkých výrobců má své vlastní systémy hodnocení. Na čokoládě i kakau se setkáte s nápisy jako Cocoa Plan, Cocoa  Horizons, Cocoa Action, Cocoa Life nebo Cocoa & Forest Initiative zpravidla doplněnými logem vypovídajícím o ekologickém nebo obecně odpovědném přístupu. Firemní tvrzení o ohleduplnosti a etice však nejsou zárukou skutečně férové výroby. Taková označení nepodléhají vnější kontrole a kritéria udělení štítku nejsou vždy transparentní.

Čokoláda označená jako organická nebo bio se vyrábí z kakaa, při jehož pěstování platí přísná omezení použitých pesticidů. Nákupem organické čokolády podporujete udržitelnost životního prostředí v místě produkce kakaových bobů. Podpoříte také zdraví pracovníků na plantážích, kteří se při práci nesetkají s chemickými látkami. Absence nežádoucích chemikálií prospívá rovněž spotřebiteli.

Při rozhodování se lze řídit spolehlivým mezinárodním označením. Na internetových stránkách výrobců můžete před nákupem zkontrolovat, za jakých podmínek se vyrábí jejich zboží a jaká jsou kritéria pro použití jejich vlastních označení o udržitelnosti.

Související články