poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test nepřilnavých pánví odhalil dva nebezpečné výrobky

29.12.2020

V testu pánví s nepřilnavým povrchem obstála necelá třetina výrobků. Vyšší cena není zárukou vyšší kvality. Dvě pánve představují přímo bezpečnostní riziko. Nejlépe hodnocené výrobky stály okolo 50 eur (cca 1300 Kč), dobře se na nich smažilo a měly odolný povrch.

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest testovala 14 pánví z běžné obchodní sítě. Všechny byly potažené nepřilnavou vrstvou, měly průměr 28 cm a dle údajů výrobce mohly být použity na indukčních plotýnkách.

Nepřilnavý povrch se hodí k přípravě mnoha druhů pokrmů, ale ostré nože, drátěnka či hrubší žínka a kyselá jídla je mohou poškodit. Laboratorní podmínky proto simulovaly zátěž odpovídající tříletému používání a vzorky prošly rovněž testem na odolnost proti korozi.Na povrchu jednoho výrobku se vytvořily puchýře, z jiného se po zkoušce oddělily celé kusy nepřilnavého povrchu. Oba výrobky mohou ohrozit zdraví spotřebitelů.

Tepelné vlastnosti pánve jsou důležité, aby bylo jídlo rovnoměrně opečené. Spodní část by měla rychle absorbovat teplo ze sporáku a rovnoměrně ho distribuovat po celé nádobě. Laboratoř ve zkouškách distribuce tepla zjistila velké rozdíly, zejména pak na indukční plotýnce.

Některé modely neuměly rovnoměrně rozehřát celý povrch. Mezi teplotou v různých místech jedné pánve byl naměřen rozdíl až 220 °C. Plastová rukojeť pánve značky Real se při testu zlomila, což může při vaření způsobit vážná popálení. Pánev z IKEA se během dvou minut zahřála na 400 °C, přitom od 360 °C uvolňuje teflon toxické výpary včetně fluorových sloučenin. Příliš horká byla nejen pánev, ale také rukojeť, což vyžadovalo použití chňapky. V testu tak oba výrobky zcela propadly.

Pánve s nepřilnavým povrchem jsou lehké a vhodné pro přípravu pokrmů s nízkým obsahem tuku. Povrchová vrstva se však snadno poškrabe a nevydrží vysoké teploty. Litinové pánve naopak snášejí velmi vysoké teploty a umožňují dobrou přípravu větších kusů masa, například steaku. Jsou však dost těžké a mají sklon k rezivění. Nerezové pánve jsou také vhodné pro prudké smažení masa, u pokrmů s nízkým obsahem tuku však musí být v pánvi olej, jinak se jídlo připálí.

Související články