poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Které ovoce a zelenina plní doporučení pro denní dávku?

11.1.2021

Ovoce a zelenina jsou nutnou součástí jídelníčku. Některé druhy se však do množství doporučeného WHO nepočítají.

Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje sníst 400 g ovoce a zeleniny denně, Dánská veterinární a potravinářská správa dokonce 600 g. Ovoce a zelenina obsahují vitamíny a minerály důležité pro správné fungování organismu. Vláknina z kořenové zeleniny, zelí či luštěnin zasytí a pomůže udržet si zdravou váhu. Konzumace ovoce a zeleniny pomáhá předcházet civilizačním chorobám, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka 2. typu nebo rakovina.

600 g odpovídá zhruba šesti kusům ovoce a zeleniny a nejméně polovinu by měla tvořit zelenina, připomněla spotřebitelská organizace Forbrugerrådet Tænk. Některé druhy ovoce a zeleniny se však do doporučeného množství nepočítají.

Co vám pomůže doporučení odborníků plnit? Jíst můžete různou nakládanou či konzervovanou zeleninu, mražené ovoce a zeleninu, fazole v jakékoliv podobě, zelí, rajčata, okurky, brokolici nebo mrkev. Sklenice džusu denně se rovná jednomu kusu ovoce, ale kvůli vysokému obsahu cukrů (i přírodních) se nedoporučuje vypít za den větší množství, proto se více sklenic džusu nepokládá za ekvivalent více kusů ovoce či zeleniny.

Do denní normy se nepočítají houby, protože obsahují přírodní toxiny, ačkoliv se jejich obsah tepelnou úpravou snižuje. Nejsou v ní ani brambory, protože množstvím obsaženého škrobu se řadí do společné skupiny s rýží a těstovinami. Jsou však dobrou přílohou kvůli vitaminu C a malému množství kalorií. Olivy rovněž nejsou součástí denní dávky zeleniny, protože v sobě mají příliš mnoho tuku. Sušené ovoce je 5–6krát kaloričtější než čerstvé, proto se také nepočítá.

Související články