poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak nastavit soukromí na Instagramu

14.1.2021

Instagram sdílí údaje uživatelů s Facebookem. Jejich objem můžete omezit správným nastavením profilu.

Facebook je mateřskou společností Instagramu. Obě sítě mají společnou infrastrukturu a technologie a sdílejí uživatelská data, což jim pomáhá zefektivnit činnost. Facebook se tak od Instagramu snadno dozví, kde se nacházíte či koho sledujete, a využívá těchto informací k nastavení cílené reklamy nebo k dalším komerčním účelům. Instagram má méně ovládacích prvků pro ochranu osobních údajů než Facebook, ale přesto se na něm lze také chránit. Nemůžete zakázat přístup mateřské společnosti k datům, ale můžete omezit přístup aplikace k informacím o své poloze, povolit přístup ke svým příspěvkům pouze omezené skupině uživatelů nebo částečně změnit nastavení cílených reklam. Některá nastavení ochrany osobních údajů jsou přístupná pouze z internetového prohlížeče, nikoliv z mobilní aplikace, upozornila spotřebitelská organizace Consumer Reports.

Chcete-li vypnout sledování polohy, zrušte přístup aplikace k GPS svého zařízení. Facebook a Instagram sice budou mít informace třeba od poskytovatele internetového připojení, ale údaje nebudou zcela přesné.Podobně to funguje u všech ostatních mobilních aplikací.

Instagram ve výchozím nastavení zviditelní váš účet všem uživatelům aplikace, vy jej ale můžete nastavit jako soukromý. Ti, kteří vás sledují, si stále budou moct zobrazit vaše příspěvky, ale ostatní budou muset o tuto možnost požádat. Ve svém profilu v sekci Nastavení přejděte na Účet a soukromí a přepněte na Soukromý účet.

Reklamám se nevyhnete, ale můžete omezit jejich témata. V nastavení je sekce věnovaná reklamám, kde můžete ovlivnit jejich zaměření. Lze omezit například reklamy na alkohol, reklamy spojené s rodičovstvím, domácími mazlíčky, sociálními problémy nebo politikou. Stejně lze postupovat na Facebooku. V nastavení tak lze učinit v sekci Reklamy.

Můžete také omezit způsob, jakým jsou vaše data využívána k nabízení cílených reklam. Jedno nastavení brání společnosti v používání údajů odeslaných třetími stranami. Na Instagramu ve svém profilu a sekci Nastavení přejděte na Reklamy a v části o údajích o aktivitě pro partnery vypněte všechny přepínače. Druhé nastavení brání Facebooku zobrazovat reklamy na webových stránkách, které nevlastní, na základě vaší aktivity na jeho sítích. Musíte jej upravit na Facebooku (nikoliv na Instagramu) a ten pak aplikuje změnu na všechny své služby. Na počítači se přihlaste na Facebook a v nastavení ochrany osobních údajů, v sekci pro reklamy a jejich nastavení, kde jsou také reklamy zobrazené z Facebooku, tuto možnost vypněte. Facebook aktualizuje nastavení týkající se reklam a tyto kroky se mohou u některých účtů trochu lišit, ale najdete je snadno.

Chraňte se před hackery. K nejjednodušším způsobům patří dvoufaktorové ověřování u všech služeb, ať jde o mail nebo bankovnictví. V aplikaci Instagram jej zapnete v nastavení zabezpečení.

Instagram můžete připojit také k aplikacím třetích stran, které používáte. Ty tak získají přístup k vašim datům. Čím více aplikací spojíte, tím jste zranitelnější. Na Instagramu tomu snadno zabráníte v nastavení zabezpečení, kde je sekce Aplikace a webové stránky.

Instagram vám neustále doporučuje nové účty. Vybrat je mu pomáhá mimo jiné pravidelné skenování kontaktů na vašem zařízení, pokud jste mu k nim udělili přístup. Ten můžete také zrušit. V nastavení účtu v aplikaci je možnost synchronizace kontaktů, kterou v takovém případě musíte vypnout. Odstranit z účtu kontakty, které společnost již nahrála, můžete pouze z počítače, nikoliv z aplikace. Přihlaste se na Instagram, v nastavení otevřete správu kontaktů a vše odstraňte.

Když sledujete nový účet, Instagram vám doporučuje vyzkoušet další podobné uživatele. Stejně tak doporučuje váš účet ostatním. Pokud vám to vadí, můžete mu v tom zabránit, ale pouze z počítače. Kliknutím na svůj profilový obrázek otevřete nabídku, přejděte na profil a možnosti jeho úpravy, kde musíte zrušit návrhy podobných účtů zaškrtnutím příslušného políčka.

Související články