poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test vývrtek: V jednoduchosti je síla

25.1.2021

Švýcarský test dvanácti vývrtek a otvíráků na víno ukázal, že složitý mechanismus nemusí být nejlepší volbou.

Ve srovnání spotřebitelského pořadu Kassensturz veřejnoprávní televize SRF byly nejlepší dvě jednoduché pákové vývrtky. Vítězný výrobek značky Pulltex byl sice nejdražším vzorkem v testu, ale hned za ním se umístil patnáctkrát levnější produkt od Prix Garantie. Oba mají páku s delším opěrným ramenem, což usnadňuje úplné vytažení zátky. Páka modelu M-Budger vypadala sice podobně, ale měla příliš krátké rameno a otevření lahve tak vyžadovalo podstatně větší úsilí.

Porota sestávala z univerzitního profesora průmyslového designu, kvalifikovaného průmyslového designera, lektora a absolventky školy hotelového managementu a dvou vinařů. Všichni se shodli, že nejhorší v testu je otvírák Corky, který vytahuje zátku tak, že pod ní napumpuje vzduch. Několika porotcům se láhev nepodařilo otevřít a zátka pouze zajela hlouběji do hrdla. Pro zacházení s takovým otvírákem je nutná značná síla. Vypadá sice atraktivně, ale nelze jím otevřít víno jemně a tiše.

Otvírák s pružinovým perem od společnosti Vacuvin byl vyhodnocen jako neuspokojivý. Není vhodný pro každodenní použití, ačkoliv je nezbytnou pomůckou pro stará vína. Špunty archivních vín již totiž nejsou dokonalé, jak poznamenali porotci. Stejné hodnocení dostala také vývrtka A Table – bylo těžké ji našroubovat do korku a náročné ji s ním vytáhnout. Všechny vývrtky s křidélky si ovšem vedly celkem dobře.

Tabulku s podrobnými výsledky testu můžete stáhnout na stránce s původním článkem

Související články