poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Vyplatí se ještě kupovat si hudbu?

5.2.2021

Platit za koupi hudby není tak staromódní, jak se může zdát. Nic na tom nemění ani strmý vzestup streamovacích služeb, připomněla belgická organizace Test-Achats.

Od roku 2018 tvoří poslech hudby na internetu více než polovinu prodejů hudebních skladeb v Belgii. Desítky platforem, jako jsou například Spotify, Deezer, YouTube Music nebo Qobuz nabízejí miliony skladeb za skromné měsíční předplatné, nebo zdarma se stále se opakujícími reklamami.

Při streamování poslouchané skladby nevlastníte. Platformy sice nabízejí po zaplacení také možnost poslechu offline, ale nezískáte tím na hudbu vlastnická práva, máte ji pouze vypůjčenou. Soubory jsou solidně šifrované, a jakmile se od služby odhlásíte, už je v přístroji nenajdete. Poskytovatel má přitom právo odstranit alba nebo veškerý stažený obsah i ze zařízení řádného předplatitele. Stáhnout si koupený hudební soubor naopak znamená, že si skladbu nebo celé album můžete ve svém zařízení uložit trvale. Zaplatíte pouze jednou, nikdo vám hudbu nevezme, a když si ji budete chtít poslechnout, nemusíte být připojeni k internetu.

I když vám streamování neumožňuje úplnou kontrolu, má zajímavé výhody: offline seznamy skladeb, nízké datové zatížení pevného disku či skvělé novinky k snadnému rozkliknutí. Mnozí přesto dávají přednost své vlastní hudbě na hromadách CD nebo vinylových desek či v podobě nekonečných seznamů skladeb. Nemusí tak oželet kusy, které z nabídky streamovacích platforem čas od času jednoduše zmizí. Dává jim to svobodu sdílení a zacházení s nahrávkami podle vlastního uvážení. Chcete-li se k nim přidat a využít přitom nabídky streamovací služby, buďte opatrní. Jen některé platformy nabízejí možnost koupě a prodej často probíhá na jiných stránkách než samotný stream.

Související články