poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Oblíbená chatovací aplikace využívá osobní údaje uživatelů

25.2.2021

Aplikace Clubhouse porušuje evropská pravidla o ochraně osobních údajů. Neinformuje dostatečně evropské uživatele o zpracování dat a předává informace společnostem v USA, kde platí odlišné zákony.

Clubhouse je v současnosti nejstahovanějším programem v obchodě Apple App Store. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zkoumala, jaké informace shromažďuje a jak s nimi nakládá.

Jde o velké množství různých údajů včetně modelu používaného chytrého telefonu, mobilního operátora, navštívených chatovacích místností, délky chatování a celkového používání aplikace, dobu připojení a odpojení.

Vzhledem k tomu, že Clubhouse je zatím k dispozici pouze pro operační systém iOS, se k údajům o uživatelích kromě provozovatele dostává i Apple. Některé informace (například podrobnosti o používaném smartphonu nebo jméno mobilního operátora) však končí u dvou dalších společností. Jde o Data Theorem, specializující se na bezpečnost informačních technologií, a Amplitude, analyzující chování uživatelů aplikace. Obě firmy, stejně jako Apple a provozovatel aplikace Alpha Exploration, sídlí v Kalifornii. Informace o uživatelích tedy proudí do USA, kde jsou zákony na ochranu údajů mnohem laxnější než v EU.

Poskytovatel aplikace vidí a dočasně ukládá všechny příspěvky. Získává přístup k adresáři toho, kdo někomu pošle pozvánku, ovšem zapamatuje si pouze telefonní číslo a jméno pozvaného. Proto je vhodné předem požádat každého, koho chcete pozvat, o souhlas, protože Clubhouse si vyhrazuje právo používat shromážděné kontaktní údaje pro marketingové a reklamní účely.

Federace německých spotřebitelských organizací (vzbv) již varovala společnost Alpha Exploration. Zjištění kolegů ze Stiftung Warentest rovněž ukazuje, že aplikace porušuje evropské právo, zejména obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Prohlášení o spravování dat je zatím pouze v angličtině, proto z něj mnozí uživatelé nemohou vyčíst potřebné informace. Není jmenován subjekt, který za zacházení s údaji odpovídá. Informace o účelech zpracování nebo době uchovávání jsou neúplné. Spotřebitelé nejsou dostatečně obeznámeni se svými právy.

Módní aplikace pro audio chat Clubhouse tedy shromažďuje zbytečně velké množství uživatelských dat a svými zásadami ochrany osobních údajů porušuje obecné nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Organizace působící na poli ochrany spotřebitele již podnikají kroky proti této politice. Pokud se má Clubhouse dlouhodobě prosadit jako nová sociální síť v Evropě, musí zlepšit ochranu dat.

Související články