poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ovocné kapsičky do ruky čerstvé ovoce nenahradí

31.3.2021

Ovocné kapsičky pro děti patří mezi sladkosti a nemohou nahradit ovoce ani zeleninu. Obsahují příliš mnoho kyselin a cukru. Neměly by být trvalou součástí dětského jídelníčku.

Pořad pro spotřebitele Kassensturz švýcarské veřejnoprávní televize SRF a spotřebitelský časopis K-Tipp prozkoumaly složení dvanácti nejprodávanějších ovocných kapsiček pro děti. Dobrou zprávou je, že žádný z testovaných produktů neobsahoval choroboplodné zárodky ani nebezpečné plísně, které by se do ovocného pyré mohly dostat při zpracování zkažených plodů.

Obsah cukru a kyselin se velmi lišil. Vítěz testu obsahoval o 40 % méně cukru než nejsladší vzorek, ve kterém bylo 14 g cukru na 100 g produktu. Na většině balení bylo uvedeno „bez přidaného cukru“ nebo „100 % ovoce“. Výraznější chuti bývá často dosaženo přidáním ovocného koncentrátu, který je velmi sladký.

Podle dětské zubní lékařky Cornelie Filippi, na kterou se kolegové obrátili, je ve všech ovocných kapsičkách příliš cukru a kyselin a jejich konzumace může vést k poškození citlivého dětského chrupu. Čím déle jsou zuby vystaveny kyselému ovocnému pyré, tím je pro zuby nebezpečnější. Proto by zejména malé děti neměly z kapsiček pít příliš dlouho. Někteří výrobci upozorňují na toto riziko na obalu a doporučují krmení lžičkou.

Ani sáčky, které obsahují pouze ovocné pyré, se nevyrovnají konzumaci čerstvého ovoce. Děti je z obalu vysají rychleji, a než si uvědomí, že jsou syté, spotřebují více pyré, než by měly. Ve srovnání s čokoládovou tyčinkou je však ovocná kapsička prospěšnější, protože obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu.

Původní článek s výsledky testu najdete zde

Související články