poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test ekologického jednorázového nádobí: Místo plastů pesticidy, fluorované látky a hliník

18.6.2021

Jednorázové nádobí z palmových listů může obsahovat zbytky pesticidů, zjistil dánský spotřebitelský test. Navzdory úřednímu zákazu jsou v nádobí z lisované cukrové třtiny fluorované látky.

Plastové výrobky na jedno použití, jako jsou brčka, příbory nebo talíře, budou v EU zcela zakázány od léta 2021. Toto opatření má omezit množství plastového odpadu ve volné přírodě. Velkou část současného jednorázového nádobí proto tvoří kusy z jiných materiálů. I v něm se však mohou vyskytovat nežádoucí chemikálie, které škodí zdraví i přírodě. Každý druhý výrobek, který testovala organizace Forbrugerrådet Tænk, překračoval národní limity nebo doporučení.

Výsledky testu najdete zde. U každého produktu je zobrazena ikonka baňky, která svojí barvou a písmenem ukazuje, jak byl ohodnocen. Zelená s písmenem A znamená nejlepší známku, černá s písmenem C naopak nejhorší výsledek.

V třetině jednorázových talířů z lisované cukrové třtiny, tzv. bagasy, byly fluorované látky  přesahující dánské normy. Fluorované látky se používají k výrobě výrobků, které nesmí nasáknout vodou nebo tukem. Jsou však problematické. Jejich používání u zboží pro styk s potravinami je zakázáno od léta 2020. Výrobci ovšem stále smí prodávat produkty vyrobené ještě před platností zákazu.

Tři testované výrobky obsahovaly chlorpropanol (3-MCPD), který je považovaný za karcinogenní, a v jednom byl hliník, který může uškodit nervovému systému. Ve třech z deseti dánských výrobků z palmových listů nebi cukrové třtiny bylo odhaleno bezpečné množství pesticidů. Pokud se však takové nádobí používá opakovaně a často, spotřebitel je vystaven silnějšímu působení nežádoucích látek.

Dánský test jednorázového nádobí byl součástí společného mezinárodního testu, při kterém se prověřoval obsah celkem 57 výrobků, a jeho výsledky byly podobné jako v jiných zemích. U 54 procent všech testovaných produktů na jedno použití byly problematické látky nalezeny v množství překračujícím normy a doporučení.

Související články