poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Mražené kuře zpracovávejte stejně jako čerstvé

6.7.2021

Se zmraženým kuřecím masem je třeba zacházet v kuchyni stejně jako s nezmraženým, protože také může být zdrojem nákazy salmonelózou.

Britská Agentura pro potravinové standardy (FSA) vydala varování, ve kterém upozornila na nutnost správně zpracovávat mražené kuřecí výrobky. Ve Spojeném království se množí případy salmonelózy právě v důsledku nevhodné manipulace s tímto druhem potravin.

Za posledních 16 měsíců Britové řešili 511 případů nákazy salmonelou, u kterých byly jako původci identifikovány například mražené kuřecí nugety. V únoru bylo několik kuřecích produktů staženo z obchodů. FSA proto vyzvala spotřebitele, aby dodržovali pokyny k přípravě a zacházeli s kuřecími výrobky opatrně. „Vaření jídla při správné teplotě a po správnou dobu zabije všechny přítomné bakterie salmonely,“ citovala agenturu britská organizace Which? Příčinou otravy jídlem bývá také křížová kontaminace bakteriemi rodu kampylobacter.

Nový průzkum odhalil, že povědomí o důležitosti důkladného tepelného zpracování zmrazených kuřecích výrobků je velmi nízké. Studie FSA a skotského úřadu Food Standards Scotland (FSS) se zúčastnilo 5 599 dospělých ve věku 16–75 let. Jen necelá polovina (46 %) přiznala, že málokdy čte návod k přípravě mražených kuřecích produktů.

Pouze 58 % dotázaných si  po manipulaci s produkty pokaždé umyje ruce. 62 % uvedlo, že nevařené kuřecí výrobky v jejich domácnosti přicházejí do styku s povrchy, jako jsou pracovní desky nebo talíře. Pro přípravu mražených kuřecích výrobků s jinými potravinami, například s hranolky nebo zeleninou, by 27 % respondentů použilo nižší teplotu, než je doporučena výrobcem. To vše zvyšuje riziko otravy.
 

Související články