poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Roste počet chorob způsobených pesticidy

21.7.2021

Francouzští odborníci zařadili na seznam nemocí způsobených pesticidy řadu dalších chorob. Nejohroženější jsou zemědělci, lidé žijící na venkově v zemědělských oblastech a nenarozené děti.

Odborná komise jmenovaná Francouzským národním institutem pro výzkum zdraví a medicíny (Inserm) zveřejnila své závěry o účincích pesticidů na organismus. Zpráva vychází z analýzy 5300 vědeckých publikací. Letos na seznam přibylo kromě Parkinsonovy choroby, Non-Hodgkinových lymfomů (druhy rakoviny krve), mnohočetného myelomu (rakovina krve) a rakoviny prostaty dalších 6 nemocí: kognitivní poruchy, CHOPN (chronická obstrukční plicní nemoc), chronická bronchitida a u dětí žen, které byly během těhotenství vystaveny účinkům pesticidů, také neurologické poruchy, leukémie či rakovina centrálního nervového systému.

Při styku s pesticidy je středně vysoké riziko propuknutí devíti dalších nemocí: úzkostně-depresivní poruchy, Alzheimerovy choroby, astmatu a potíží s dýcháním, nemocí štítné žlázy, leukémie u dospělých, rakoviny prsu, močového měchýře, ledvin nebo střev a měkkých tkání.

Nejjasněji se tyto souvislosti projevují u pracovníků v zemědělství a dalších odvětvích, kde se pesticidy používají, u malých dětí, protože lidský plod je obzvláště citlivý na nežádoucí vliv toxických chemikálií, a u lidí žijících v blízkosti polí nebo používajících pesticidy ve své domácnosti nebo na zahradě.

Komise se příliš nezabývá účinky pesticidů ve vodě, ovzduší nebo potravinách na zbytek populace, protože je podle ní obtížné určit reálné dávky, kterým je vystavena. Přesto jsou ve zprávě zmíněny některé poznatky, zejména souvislost mezi expozicí chlordekonu a rakovinou prostaty mezi obyvateli Antil. Chlordekon je sice již léta zakázaný, ale stále se vyskytuje v životním prostředí. Kromě toho je stále legální používat jiné nebezpečné chemikálie. Podle autorů zprávy však nejde pouze o zákaz nebezpečných chemikálií, nýbrž o nutnost přistupovat k problému systematicky, kontrolovat používání pesticidů, sledovat jejich výskyt v životním prostředí a usilovat o lepší komplexní ochranu obyvatelstva. Na problematiku pesticidů upozornila spotřebitelská organizace UFC-Que Choisir.

Související články