poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test mobilů pro seniory: Nabídka je malá, ale ne špatná

22.7.2021

Nabídka mobilních telefonů pro seniory nebo osoby, které nemohou nebo nechtějí používat klasické chytré telefony, je omezená. Přesto lze na trhu najít jednoduché a zároveň flexibilní přístroje.

Někteří spotřebitelé nemají přístup k moderním komunikačním službám nebo je nepoužívají. Jde o část seniorů, lidí s různým typem postižení či osoby, které smartphone jednoduše nechtějí. Na trhu najdete přístroje obvykle označované jako telefony pro seniory.  Hodí se však všem, kteří pouze telefonují nebo píšou zprávy SMS. Většina výrobků, které jsou jim k dispozici, nepoužívá nejnovější technologie, nepřipojuje se například do sítí 4G nebo 5G pro rychlejší přenos dat. Tomu odpovídá i nižší cena.

Někteří senioři mají problém používat nejnovější technické výdobytky, jiní se o ně naopak aktivně zajímají a nijak se jim nebrání. Jejich potřeby se však liší od potřeb mladších uživatelů, pro které jsou telefony nejčastěji navrženy. To nejlepší pro většinu tedy nemusí být nutně nejlepší pro každého, zejména v pokročilém věku. Zařízení může mít celou řadu funkcí pro snadné použití, ale třeba velké fyzické klávesy nelze nahradit žádnou dotykovou obrazovkou.

Slovinský svaz spotřebitelů ZPS testoval 19 modelů a zjistil, že nabídka na trhu není nijak velká a mobilní operátoři nabízejí tento typ zařízení velmi omezeně. Na slovinském trhu objevil pouze 9 přístrojů. Devět vzorků zakoupil z menších internetových obchodů. Všechny jsou ovšem dostupné v zemích EU.

Kritérii srovnání byly přítomnost vhodných funkcí, snadnost používání, životnost a odolnost nebo výdrž baterie. Žádný z modelů nezískal nejvyšší, velmi dobrou známku, ale čtyři dosáhly na dobrou (Doro 8080, Tiptel Ergophone 5420, Doro 8050, Doro 6040, Emporta Smart.4). Zcela propadl jeden (Telme X200).

Při výběru jednoduššího telefonu dbejte na několik skutečností. Přístroj musí mít podporu alespoň sítí 2G a 3G, protože v budoucnu operátoři nejspíše zruší jednu z nich, ale nikoliv obě najednou. Až se tak stane, výrobek bez podpory sítě bude sice funkční, ovšem prakticky nepoužitelný.

Jednoduchý telefon musí mít možnost rychlého vytáčení, tedy přiřazení telefonního čísla k jednomu tlačítku a rychlého jednotlačítkového volání při časté komunikaci nebo v případě nouze. Důležité je také tlačítko nouzového volání (SOS). Pohodlné je přikoupit dobíjecí stanici, aby nebylo nutné pokaždé připojovat  telefon k nabíječce. Pro osoby se sluchovými problémy je důležitý konektor pro sluchátka 3,5 mm – kabelová sluchátka nevybíjejí baterii a lze je snáze připojit k telefonu. Při nákupu zkontrolujte také hlasitost vyzvánění a kvalitu reproduktoru. Bude-li uživatel posílat nebo dostávat fotky, měl by mít k dispozici možnost MMS. Pokud rád poslouchá rádio, mohla by se mu hodit jednoduchá funkce příjmu rádiového signálu. Volba balíčku od mobilního operátora je také podstatná. Například kdo raději více volá, než píše SMS, měl by mít co největší nebo dokonce neomezený počet minut do všech národních sítí.

Související články