poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test odstraňovačů skvrn: Skutečně kvalitních je málo

23.7.2021

Německý test odhalil, že jen malý podíl odstraňovačů skvrn je skutečně účinný. Příliš nezáleží, zda jde o prášek, sprej, tekutý přípravek nebo ultrazvukové pero. Dobře si vedly pouze dva. Ultrazvuková pera propadla.

Spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zkoumala 23 produktů určených k odstraňování skvrn na oblečení. Zjišťovala, jak si poradí se znečištěním na bavlně a polyesteru a srovnala jejich účinek s kvalitním pracím prostředkem. Byly mezi nimi výrobky známých nadnárodních značek i privátních značek obchodních řetězců. Některé se podle návodu k použití aplikují před praním, jiné se používají přímo do pračky. Prubířským kamenem všech vzorků bylo celkem 4100 zaschlých skvrn od 41 různých látek, například krve, trávy, zavařeniny, make-upu, rtěnky nebo motorového oleje. Po vyprání prozkoumali a vyhodnotili každou skvrnu čtyři odborníci.

Dobře fungovaly pouze dva produkty – sprej značky DM k ošetření před praním a prášek Sil k přidání do pračky, jehož recepturu však výrobce mezitím změnil. Deset vzorků fungovalo uspokojivě, šest dostalo dostatečnou a dva zcela propadly (K-Classic a Dr. Besckmann, oba k přidání do pračky).

Testovací tým zjišťoval, jak na stejné skvrny zabírá kvalitní prací prášek. Fungoval lépe než kterýkoliv speciální výrobek v testu, ale měl také silný bělicí účinek. Je tedy vhodný k použití spíše na bílé prádlo. Z domácích prostředků první pomoci (sůl, soda, citron, mýdlo na ruce) se osvědčilo pouze tekuté mýdlo na ruce.

Vyhnout se chemikáliím v odstraňovačích skvrn lze použitím ultrazvuku. Stiftung Warentest proto testoval také tři ultrazvuková pera určená k ošetření malých skvrn. Podle návodu k  použití se má skvrna namočit, aby v důsledku ultrazvukových vln mohly vzniknout malé bublinky, které při praskání uvolní nečistoty z vláken. Všechna pera v testu však odstranila pouze flíčky od omáčky. Na bavlně se dokonce některé skvrny zvětšily.

Při ošetření čerstvých skvrn je důležité reagovat rychle. Nejlepší je otřít skvrnu ubrouskem. Látku netřete. Podložte ji něčím savým, například jinou látkou nebo papírovou utěrkou, opatrně ji otřete vodou a trochou mýdla. Pak ji vyperte. Buďte opatrní u skvrn obsahujících bílkoviny, jako je krev, tráva nebo kakao – ty musíte nejdříve propláchnout studenou vodou, protože při teplotách nad 40 °C se bílkoviny srážejí a ulpívají na látce. Třeba na mastné skvrny je naopak vhodné mýdlo s teplou vodou. Odolné skvrny (od oleje nebo dalších mastných látek) nebo skvrny na jemných látkách, jako je hedvábí, co nejdříve svěřte odborníkům v čistírně.

Související články