poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Test ginu s tonikem v plechovce: Privátní značky si vedly nejlépe

28.7.2021

Hotový namíchaný gin s tonikem v plechovce tří privátek obchodních řetězců je chutnější i levnější než nápoje slovutných firem, ukázala britská degustace. Množství alkoholu ve výrobcích se liší.

Spotřebitelská organizace Which? srovnala produkty značek Alfie, Bombay Sapphire, Brewdog, Gordon's, Sipsmith a Tanqueray s pěti produkty vlastních značek supermarketů Aldi, Lidl, M&S, Tesco a Sainsbury. 88 konzumentů je hodnotilo podle chuti, aromatu, vzhledu a pocitu v ústech.

Pití hotového drinku je pohodlné, nemusíte se starat o přípravu. Neovlivníte však obsah alkoholu. V jednotlivých vzorcích se pohyboval v rozmezí 4–8 %. Vlastní výrobky supermarketů byly zdaleka nejlevnější, což částečně způsoboval nižší obsah alkoholu. Ve všech bylo zhruba 5 %, což odpovídá běžnému drinku namíchanému v baru. Pouze nápoj Marks & Spencer měl 8 %. Velké značky mají atraktivnější obaly a kromě značky Alfie obsahují více alkoholu. Bombay Sapphire, Brewdog a Tanqueray 6,5%, Sipsmith dokonce 7,3%. Ve všech případech ovšem spotřebitel očekává vyváženou  chuť, kterou všechny vzorky nenabídly. Ačkoliv jsou předmíchané nápoje chutné a praktické, nevyrovnají se požitku z čerstvě namíchaného drinku, upozorňují britští kolegové.

Nejlépe si vedl výrobek značky Sainsbury. Podle degustátorů měl sice méně intenzivní chuť ginu než některé jiné, ale všechny velmi oslovila jeho svěžest a vyváženost. Následovaly jej produkty značek Tesco a Lidl. Velké známé značky se umístily na 5.–10. místě a nejhůře dopadl gin s tonikem od M&S.

Související články